Reklamı Geç
HM İnşaat Mustafa Karadeniz
Fima Oto Durmuş Yıkar
Nissan Arslanoğlu’ndan son fırsat!!
Zeno Mobilya
İlker Bebe

İlker Bebe

Mail: [email protected]

İNTERNET DÜNYASI; BU KADAR MI BÜYÜK!

İNTERNET DÜNYASI; BU KADAR MI BÜYÜK!

     İnternet, günümüz çağını etkisi altına alan, bilgi iletişimini akıllı aygıtlarla sağlayan bir buluş. Bu net, 1950 yılında tasarlanmaya başlanmış; 1960-1970’lerde geliştirilip, ilk olarak ta askeri amaçla ABD’de kullanılmış. 1989’da da son şekline kavuşmuş. Türkiye, 12 Nisan 1993’te ODTÜ vasıtası ile internet ile tanışmış. Bu tarihte ODTÜ; Ankara-Washington arası kiralık hat ile ilk net bağlantısını gerçekleştirmiş.

     İnternet öncesi, gazete-radyo ve TV’nin önemi çok belirgin. İcattan sonra ise haberleşme-bilişim-eğlence vb. sektörler onun kapsamına dahil olmuş. Buluş, şimdilerde bu kesimlerin “en mühim aracı” durumunda.

     Ağ aracılığı ile birçok meslek ortaya çıkmış. Örneğin; YouTube yayımcısı, web tasarımcısı ve içerik pazarlamacısı gibi… İnternet ile mesleklerin gelişimi de farklılaşmış. Çoğu meslek, ağ kullanmadan yapılamaz hale gelmiş. Bu arada farklı türdeki meslekleri “öğrenme bilgisi” ne ulaşabilmede de çığırlar açılmış.

     İnternet, doğru sitelere girildiğinde iyi bir bilgi kaynağı. Çünkü, nette her türlü bilgiye erişim mümkün. Ancak olumsuz siteler, beyinleri çok yanlış bilgilere yönlendirebilmekteler. Mesela doktorlar; hastalarının, “iyileşmek için” sadece ağdaki bilgilere göre hareket etmesinin karşısındalar. Sebep olarak ta birçok yanlış ve eksik bilginin nette dolaşmasını göstermekteler.

     Tabi ki yanlış bilgi ile dolu olan epey miktarda site var. Nette yanlış bilgi bulunmasının nedenleri ise belli gibi. Farklı görüş veya inançtaki insanları yermek, kendi fikirlerini ön plana çıkarmak, gerçek dışı reklam sunumu vb. nice sebepler…

     Buna rağmen tamamen “doğru bilgi içerikli” sitelerin varlığı da söz konusu. Belki, bazılarının bu sitelere ulaşması mümkün değil ama bunları bulabilme adına bazı eğitimleri alabilmeleri olası.

     Bir de bu popüler ağın, Dark WEB adlı karanlık yüzü var. Bahsedilen alan, tüm netin yüzde 90’ını oluşturmakta. Bu kısma TOR denilen özel bir tarayıcı ile girilmekte. WEB in bu bölümünde, sansürsüz paylaşımlar yapmak isteyenler ya da yasa dışı işlerle uğraşan kişiler de bulunmakta.

     Ağın 1993 yılından sonraki gelişimi, beraberinde birtakım sorunlar da meydana getirmiş;

     İnternet bağımlılığı, insanlarda ciddi sıkıntılara yol açmakta. Kimi insanlar, enerjilerini sadece net alanında yoğunlaştırmakta, asıl sorumluluklarını unutup, sağlıklarını yitirebilmekteler. Uzmanlara göre, yetişkinlerin günde en fazla iki saat internet başında bulunması uygun. Ancak; çoğu kimsenin bu süreyi fazlasıyla aştığını düşünmekteyim.  

     İyisi ile kötüsü ile internet günümüzün önemli bir parçası. Zaman ilerledikçe; bu icadın başka nitelikleri ile beraber, farklı tesirler göreceğimizi ummaktayım. Aslında internet in etkilerinin olumlu olması, ondan faydalanma süreci ile doğrudan ilintili. Galiba iyi bir amaç için kullanıldığında yarar, kötü bir gaye uğruna kullanımında ise zarar verdiği aşikâr.

Diva Otel

Makale Yorumları

  • Emin27-01-2023 22:51

    Çok güzel, bulunduğumuz çağın iletişim tarihinin özeti ve sorgulaması..!

  • Mehmet Hakkı Baydar28-11-2022 12:06

    Harika bir yazı. İnternetten korkmak mı yoksa faydalanmak mı gerekiyor? Her halde faydalanmak en doğrusu. Bilinçli kullanıcı olursak sıkıntı yok bence.

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
Fima Oto Durmuş Yıkar