Reklamı Geç
Zeno Mobilya
Diva Otel
zeno
Güler Tekstil Acil Kıyafet
Oğuz Kağan Neşeli

Oğuz Kağan Neşeli

Mail: [email protected]

İSRAİL'İN KANLI ODED YİNON PLANI

 

İSRAİL'İN KANLI ODED YİNON PLANI

 

* Oded Yinon planı İsrail'in  ABD ile birlikte hazırladığı kanlı bir  siyonist  plan olarak göze çarpıyor. Bu plan 1980 yılda İsrail'in Kutsal Törerizim baskılı bir makale olarak yayınlandı.

 

* 1980 yılında yayınlanan oded yion  planını incelediğimiz zaman Suriye'nin ve Irak'ın üç parçaya nasıl bölünecegini 30 yıl önce açık bir şekilde anlatıyor.

 

* Oded Yinon, İsrailli bir gazetecidir ve eskiden İsrail Dışişleri Bakanlığında çalışmıştır. Bilgimize göre bu doküman, bugüne kadar Orta Doğudaki Siyonist stratejiyle ilgili yapılan en açık, detaylı ve kapsamlı açıklamadır.

 

* Plan iki temel esas üzerine oturtulmuştur. Hayatta kalmak için İsrail;

 

1) Bölgesel bir imparatorluk olmak

 

2) Bütün mevcut Arap devletlerinin dağılarak küçük devletlere dönüşmesi için bütün bölgenin bölünmesini etkilemelidir.

 

* Sonuç olarak, Siyonist beklenti; mezhepsel ayrılıkları olan devletlerin İsrail‟in uydusu ve ironik bir şekilde ahlaki meşruiyetinin kaynağı olmalarıdır.

Aslında, bütün Arap devletlerini daha küçük parçalara bölmek yıllardır sürekli yinelenen bir plan olarak tekrarlanıyor.

 

* Rokach'ın eski İsrail Başbakanı Moshe Sharett'in hatıralarına dayanan çalışma dokümanları, Lübnan'a uygulanan ve 1950'li yılların ortalarında hazırlanan Siyonist planı, ikna edici bir şekilde bütün ayrıntılarıyla ortaya koymaktadır.

 

* İsrail'in 1978 yılındaki büyük Lübnan işgali en ince ayrıntılarına kadar bu plana dayanmaktadır.

İsrail'in 6 Haziran 1982 tarihindeki ikinci ve çok daha barbar olan Lübnan işgali, bu planın, Lübnan'ın yanı sıra Suriye ve Ürdün'ü parçalamak ile ilgili bazı bölümlerini de uygulamaya koymayı hedeflemektedir.

 

* İsrail'in Lübnan'da kuvvetli ve bağımsız bir merkezi yönetim yönünde yaptığı açıklamalara bakıldığında komiktir. İsrail aslında, kendisiyle bir barış antlaşması imzalayarak, bölgesel emperyalist tasarımlarını onaylayan merkezi bir Lübnan yönetimi istemektedir.

 

* İsrail bunun yanı sıra bölgesel emperyalist tasarımının Suriye, Irak, Ürdün ve diğer Arap hükümetleri ve Filistin halkı tarafından da kabul edilmesini talep etmektedir.İstedikleri ve planladıkları, bir Arap dünyasından ziyade İsrail hegemonyasına boyun eğmeye hazır parçalanmış Arap yönetimleridir.

 

* Bu nedenle Oded Yinon, "1980’li Yıllarda İsrail için Bir strateji" isimli deneme türü yazısında İsrail'i çevreleyen çok fırtınalı ortam nedeniyle 1967 yılından beri ilk kez ortaya çıkan geniş kapsamlı fırsatlardan bahsetmektedir.

 

* Filistin halkını Filistin'den çıkarmayı hedefleyen Siyonist politika, çok aktif bir şekilde uygulanan bir politikadır fakat 1947-1948 savaşı ve 1967 savaşı gibi çatışma zamanlarında, özellikle çok daha kuvvetli bir şekilde uygulanır.

 

Bu yayına "İsrail’in Yeni Göç Planı" başlıklı bir ek, Siyonistlerin Filistinlileri topraklarından nasıl söküp attıklarını ve sunduğumuz ana Siyonist dokümanın yanı sıra, diğer Siyonist planların da Filistin‟in Filistinlilerden temizlenmesini kapsadığını göstermek maksadıyla eklenmiştir.

 

Şubat 1982 tarihinde yayımlanan Kivunim dokümanında açıkça görülmektedir ki; Siyonist strateji uzmanlarının kafalarındaki geniş kapsamlı fırsatlar, dünyayı ikna etmek için çaba gösterdikleri ve Haziran 1982 işgali sonrasında ortaya çıktığını iddia ettikleri fırsatlarla tamamen aynıdır.

 

Siyonist planların tek hedefinin sadece Filistinliler olmadığı da açıktır, fakat onların bir halk olarak geçerli ve bağımsız mevcudiyetleri, Siyonist devleti inkâr ettiğinden öncelikli hedefleridir.

 

Her Arap devleti, özellikle de milliyetçi değerlere bağlı olanlar her hâlükârda, er veya geç, İsrail devletinin hedefi olacaktır.

 

Bu dokümanda ortaya koyulan açık ve kesin Siyonist stratejinin aksine Arap ve Filistin stratejileri ne yazık ki belirsizlikler ve tutarsızlıklarla doludur.

 

Arap strateji uzmanlarının Siyonist planı bütün sonuçlarıyla anladıklarını ve tam olarak kavradıklarını gösteren bir işaret yoktur.

 

* Bunun yerine, planın yeni bir safhasının ortaya çıktığı bütün durumlarda, şüphe ile karşılamakta ve şaşkınlıkla tepki göstermektedirler. İsrail'in Beyrut'u işgali sonrasında, susturulmuş da olsa, Arapların tepkisi böyle olmuştur.

 

* Acı olan gerçek ise Ortadoğu'da İsrail tarafından uygulanan Siyonist strateji ciddiye alınmadığı sürece, Ortadoğu'da kan akmaya devam edecektir.

Diva Otel

Makale Yorumları

  • Ercan Caner06-03-2023 05:09

    https://www.sunsavunma.net/orta-dogu-icin-siyonist-plan/

  • Ercan Caner23-11-2022 04:26

    PLANIN TAMAMINI LİNK ÜZERİNDEN OKUYABİLİRSİNİZ.https://www.sunsavunma.net/orta-dogu-icin-siyonist-plan/

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
Yükseliş