Reklamı Geç
Merkez Market
Ekrem
Ekrem
Özyurt Silah
Oğuz Kağan Neşeli

Oğuz Kağan Neşeli

Mail: [email protected]

KADİM ŞEHİR GÖZÜ YAŞLI KUDÜS

KADİM ŞEHİR GÖZÜ YAŞLI KUDÜS

*  Kudüs, zamanında dünyanın merkezi olarak kabul edilirdi ve günümüzde bunun doğru olduğunu her zamankinden daha açık şekilde görmekteyiz.
* Şehir semavi dinler arasındaki mücadelelerin merkezinde yer alır, Hristiyan, Yahudi ve Müslüman köktendincilerin gözünde kıymeti her geçen gün artmaktadır, medeniyetler çatışmasının stratejik savaş alanıdır.
* Hz. İsa'nın doğduğu şehir olan Kudüs'ü Müslümanlardan almak İçin yola çıkan Haçlılar Kudüs’ün hem dünyevi hem de semavi oluşu kudüsün kıymetli bir şehir
oldugunun göstergesidir.
* Dünyanın dört bir yanı için Kudüs kıymetli bir şehirdir. Herkes kendi görüşüne göre Kudüs’e hayat vermiştir. Bu topraklar üzerinde İbrahim’in, Davud’un, İsa’nın ve Hz. Muhammed’in yürüdüğü söylenmiştir. Semavi dinler burada doğmuştur ve Mahşer ’de dünya  burada sona erecektir.
* Gelelim Turump,ın Küdüsü İsrailin başkenti olarak tanıması Ortadoğu'da yeni bir oyunun
başladığının göstergesidir.
* Nitekim ABD ve İsrail bu kararı Türkiye'nin müdalesi ve itiraz etmesiyle Birleşmiş
Milletlere taşıdı. Birleşmiş Milletlerde oylama sonucu Kudüs’ün israilin başkenti olmasını
128 ülke kabul etmedi
* 193 üyeli BM'de yapılan oylamada 9 ülke tasarının aleyhinde oy kullanırken, 35 ülke de çekimser kaldı.Şimdi tüm Araplar ve bölge halkı görüyor ki, başlarına bir şey gelirse Türkiye'den başka el uzatacak yok. Türkiye nin gücü  Barzaninin referandum kararındada  apaçık gözüktü ve Türkiye barzaniden desteği çekince istifa etmek zorunda kaldı.
* Trump'ın Küdüs,ün başkent açıklaması zorda kaldığı için verdiğini düşünüyorum Ama zorda derken baskı altında mı yaptı yoksa karşı bir hamle olarak mı yaptı onu zaman gösterecek. Böyle bir karar kime yarar, üstelik çoğu Avrupa ülkeleri dahil dünyada birçok ülke buna tepki gösterdi.
* O halde bu karar israilin yararına değil zararına bir açıklama gibi duruyor. Daeş, el kaide vs türevleri bölgede temizlenmişken acaba israil kendine yeni bir savaş mı arıyor!  Yoksa bilmeden kendini savaşa mı atıyor. Duruma bakınca ABD dışındaki bölgenin güçlü ülkeleri Türkiye ve Rusya kararı tanımadığını söyledi.
* O halde israil buna rağmen nasıl bir adım atacak. Eğer geri adım atmazsa orası karışacaktır, daeş adı altında olmasa da başka tehditler altında muhakkak olaylar çıkacaktır.

* Madem sözde İslami terör, Kudüs İslam'ın ana arterlerinden biri olarak tehdit altında, madem sizde İslam Cumhuriyeti kuracaksınız bölgede, o halde önden buyurun. Bir zamanlar tutuşturulan daeş pkk ortaklığı Rusya Türkiye işbirliği ile söndürülmüş iken, şimdi Şii Hizbullah ateşi mi yakmak istiyorlar.

* Eğer israilin planı değilse bu Netanyahu pirince giderken evdeki bulgurdan olabilir. Ortalık karışınca müdahale gelir ve Filistin tanınır ve toprak kazanır. Avrupa da onu terk etmişken bakalım neler olacak, savaş dışında Netenyahu için bir çözüm görünmüyor

* Yaşanan bu kadar gelişmeden sonra tüm dünya halklarının gördüğü şu ki, ABD bir mafya gibi hareket ediyor, israil veya azgın bir yahudi topluluğu ufak bir barış imkanlarına dahi dinamit koyuyor. Şimdi bunları not ediyorlar.
Bütün olan bitenler yanında halklardan yana tek açıklama yapan devlet olarak Türkiye gözüküyor.
* Yapılan tüm planlar dönüp dolaşıp Türkiye'nin önüne gelecektir. Türkiye nin onaylamadığı bir plan Ortadoğu'da asla olmaz çünkü Türkiye ortadoğunun yapı taşı ve merkezi konumundadır.

                               
                                       Oğuz Kağan Neşeli 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
Demirhanlar