Reklamı Geç
Güneyler
Vakıf Katılım
Vakıf Katılım
Haas Taş Sanatları
Murat Kondakçı

Murat Kondakçı

Mail: [email protected]

KADINA BİR, ERKEĞE HER GÜN BAYRAM 

 

KADINA BİR, ERKEĞE HER GÜN BAYRAM 

    ◦    İlk tanışma anındaki heyecanın, göz temasını kurmaya çalışırken şiir kitabından esinlenmişçesine edilen güzel sözlerin, çiçekçilere harcanan paranın ve hediyelik eşya dükkanına edilen akının daim olmadığı emekçi kadınlarımızın gününe hoşgeldiniz(!). 
    ◦    Bugünün anlam ve önemini şu cümlelerle size açıklamaktaki amacım, naçizane sizleri üzmek değil beyler; bilakis, genlerde bulunan kısmi kabalığın adapla olan savaşının kaybeden tarafının neden kadınlar olmaması gerektiğini bir kaç naif(!) cümle ile sizlerle paylaşmaktır. 
    ◦    Soru 1) Ne zaman ‘adam’ oluruz? 
    ◦    Seni seviyorum güzelim dediğimiz zaman mı ? ‘Kadınlar günün kutlu olsun hayatım’ sözlerinin ötesindeki gerçek benliğimizi açığa vurana kadar mı yoksa iltifatların ardında sakladığımız zorlu hayat şartlarını sunduğumuz zaman mı ? 
    ◦    Yukarıda belirttiğim durumların hiç ama hiç birinde ‘adam’ olamayız. 
    ◦    Her kadının potansiyel birer ‘değer’ olduğunu idrak edip, bu düşünceyle vefalı davranışlar sergileyip, kadınların her birinin varlığına şükretmekle başladığımız zaman ‘adam’lığın ilk adımını atarız. 
    ◦    Soru 2)  Peki ya 8 Mart’ın önemi nedir ki? 
    ◦    Şöyle açıklayayım, haber kanallarında parçalanan hayatların, katledilen canların ve eziyetle beslenen kadınların bir bir haberi dolaşır bu özel günde. Ha şunu da es geçemem,erkeğin biri sarhoştum hatırlamıyorum, diğeri benimki evde bulaşığı kendi yıkamaz bulaşık makinesine yıkatır,öteki çayı demli beriki kahveyi sade yapıyor içemiyorum der. Bu ve buna benzer samimi(!) sözler sarfeden erkeklerin bayram olmayan günleri 8 Mart demek isterdim de, lakin bazı asilzade(!) erkeklerimiz bu günlerini de bayram(!)  havasında geçirmekte! 
    ◦    Son soru , peki iyi bir ilişkinin temel yapı taşları nelerdir hocam ? Diye sorarsanız, size lezzetine doyum olmayan bir ilişki tarifi önereyim:
    ◦    Önce aşık olup başlayacaksın,ardından aşkı sevgi ile yoğuracaksın, ikisinin beraberliği sana saygıyı doğuracak, doğan saygıyı sadakat ile süsleyeceksin, en sonda ise mutluluğun sana sunacağı huzuru sevdiğine yaşatacaksın ve bu ömürlük ilişkiyi sadece son nefesini Azrail’e teslim ettiğin vakitte terketmek zorunda kalacaksın. 
    ◦    Aslında her şey bu kadar basit ilken,sizden şunu duyar gibiyim;
    ◦    ‘Ya hocam kurgudan ibaret olan aşkın kitabını mı yazalım bu saatten sonra?’ Demenizin lüzumu yok!
    ◦    Şairlerin es geçtiği bir nokta vardır ki, güven ile atılan ilk adımın sadakatle olgunlaşan ilişkinin tutku ile bağlanılan ‘Yar’in size sunabileceği mutluluğa inanın! İnanın ki, yaşanabileceğine inanması güç ütopya tadındaki mutlulukların var olabileceğini yedi cihan görsün. 
    ◦    Başta hayat arkadaşım can eşim, kutsalım annem ve kıymetli ablalarım olmak üzere dünya emekçi kadınlarımızın gününü kutlar, onlara bir günün değil, her günün bayram havasında huzurla yaşatılmasını dilerim. 
    ◦    Saygılarımla, 
    ◦    Murat KONDAKCI

Dilan Polat

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
Güneyler