Reklamı Geç
Abdullah Diril Eylül Ticaret
Bulut Oto Cam
Antakya Kuru Temizleme
Görsem Anaokulu
Osman Onbaşıgil

Osman Onbaşıgil

Mail: muallimosman01@hotmail.com

KADİR GECESİ ve FAZİLETİ

 

KADİR GECESİ ve FAZİLETİ

(08 Mayıs 2021 Cumartesi günü Akşam Kadir Gecesi)

İslâm âleminde ihya edilen feyizli gecelerden biri de Ramazan ayı içinde yer alan KADİR GECESİ’dir. Kur’an ifadesiyle Kadir Gecesi bin aydan hayırlıdır. Bu geceyi değerli ve feyizli kılan en önemli şey ise; insanlık âlemi için bir hidayet ve kurtuluş kitabı olan Kur’anın peygamberimiz Hz.Muhammed aleyhisselama bu gece inmeye başlamasıdır. Yüce Allah, Kur’anda şöyle buyurur; “Şüphesiz ki biz, bu Kur’anı Kadir Gecesi’nde indirdik. Kadir Gecesi nedir bilirmisin? Kadir Gecesi; bin aydan hayırlıdır. Melekler ve Cebrail o gece Rablerinin izniyle her türlü görev için yer yüzüne inerler de inerler. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar insanlar için bir esenlik vardır.” (Kadr sûresi; 1-5) Kadir Gecesinin Ramazan ayının hangi gecesi olduğu açık olarak bildirilmemiştir. Bununla beraber, sevgili peygamberimiz Hz.Muhammed aleyhisselamın:“Siz, Kadir Gecesi’ni Ramazan ayının son on gecesindeki tekli gecelerde arayın.” buyurduğu Hadisin ışığında Kadir Gecesinin, Ramazan ayının son on gecesi içinde saklı olduğunu söyleyebiliriz. Bu bağlamda Sevgili Peygamberimiz Hz.Muhammed aleyhisselam Ramazan ayının son on gününde Mescid’te îtikâfa çekilir ve son on gününü orada tefekkür, tesbihat, ibadet ve duâ ederek geçirirdi. İslam âlimlerinin büyük bir ekseriyeti, Kadir Gecesi’nin, Ramazan ayının 27. Gecesi olduğu konusunda ittifak etmişlerdir. Kadir Gecesi’nin bin aydan hayırlı olmasının hikmeti ise; bir rivayete göre şöyledir; Peygamberimiz bir sohbetinde, geçmiş kavimlerde bir mü’minin, Allah için bin ay boyunca düşmanla cihat ettiğini övgüyle anlatmıştı. Bunun üzerine sahabeden bazıları; “Biz bir ömür boyu cihat etsek onun kazandığı sevaba ulaşamayız” diyerek biraz hüzünle o kimseye gıbta etmişlerdi. İşte, muhtemeldir ki, Yüce Allah, ömrü onlardan daha kısa olan biz müslümanların da en az geçmişteki o müminlerin cihatla kazandıkları sevap kadar sevap kazanabilmemiz ve Allah’ın rahmetinden ve mağfiretinden daha çok müstefîd olabilmemiz için “Kadir Gecesi” ni bin aydan daha hayırlı kılmıştır. Tabii ki en doğrusunu Allah bilir.

Bu gece, Cebrâil ile birlikte sayısı ancak Allah tarafından bilinen binlerce Melek yer yüzü semalarına inerler ve bu gecenin feyiz ve bereketinden müstefîd olmak isteyenler için Allah’ın rahmet ve mağfiretini, selam ve esenliğini indirirler, geceyi ihya eden mü’minler için duâ ederler ve esenlikler dilerler. Bunu Tanyeri ağarıncaya kadar yaparlar.

Her mübarek gecede olduğu gibi bizler de bu gecede öncelikle bir nefis muhasebesi yapalım, bilerek veya bilmeyerek işlediğimiz günahlardan ve hatalardan pişmanlık duyarak tevbe istiğfar edelim ve günahlarımızın bağışlanması için Allaha duâ edelim. Hz.Âişe bir gün peygamberimize dedi ki: “Ey Allahın Rasûlü! Eğer Kadir Gecesine erişirsem o gece ne diye duâ edeyim? Peygamberimiz şöyle buyurdu; “Allah’ım! Sen affedicisin ve affetmeyi seversin. Beni affet. de.” Biz de aynı duâyı edelim ve bu geceyi tevbe-istigfar, tesbihat ve duâ ile ihya edelim. Zira peygamberimiz bir hadisinde şöyle buyurur: “Mükafatını Allah’tan bekleyerek bu geceyi ihya eden kimsenin geçmiş (küçük) günahları bağışlanır” Ayrıca bu gecenin bir bölümünde Kur’an okuyarak ve içindeki Rabbimizin ayetlerini tefekkür ederek, bu gecenin hikmetinden, feyz ve bereketinden hissedâr olalım. Ayrıca bu gece ve arefesinde birbirimizle selamlaşarak ve duâlaşarak birbirimizi bu geceden haberdar edelim. Fakirlere, muhtaçlara, kimsesizlere, komşularımıza ve dostlarımıza ikram ve infakta bulunalım. Çocukları çeşitli hediyelerle sevindirelim. Bu gece büyükleri, akrabaları ve hastaları ziyaret ederek onların hatırlarını soralım, onlar için güzel temennilerde ve dualarda bulunalım mümkünse hediyeleşelim ve onların gönüllerini hoşnut edelim, onların da hayır duâlarını alalım ve bu geceyi bereketli ve feyizli bir şekilde ihya edelim. Böylece bu gecenin hikmetinden ders alarak, her günümüzü ve her gecemizi Kadir Gecesi gibi takva içinde müslümanca yaşamanın şuurunda olalım. Kadir Geceniz mübarek, ibadetleriniz makbul, ameliniz sâlih, ömrünüz feyizli ve bereketli olsun! – (muallimosman)

Günün Önemli Manşetleri

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
Hit Abone Ol