Reklamı Geç
Musullu Ticret
MEK Spor
Komagene
MEK Spor
Serdar Kayhan

Serdar Kayhan

Mail: serdarkayhan@hotmail.com

KİM İÇİN İNANIYORUZ?

 

KİM İÇİN İNANIYORUZ?

Allah inancınız tam mı ?
Allah'a nasıl inanıyorsunuz?
Sizin için Allah mı önemli kullar mı ?

Allah'ın emirleri ile insanların emirleri çatıştığında kimi tercih ediyorsunuz? 

Şöyle düşünün bütün insanlar sizi kafir olarak biliyor Ama Allah'la olan itikadi bağınız sağlam.
Bu pozisyonu göğüslemeye hazır mısınız?

Elbette şu sözünüzü duyar gibiyim.
Musalla taşında helallik verilirken İmam efendi Bu mevtayı nasıl bilirsiniz diye sorduğunda insanların şehadeti çok önemli .

Allah 40 kişinin iyi insan diye şehadet ettiği kulunu cehenneme atmaktan hicap duyuyor. Bu yüzden insanların şehadetini göz ardı edemem.

Peki cenaze namazınızın kılınacağını nereden biliyorsunuz. Belki hiç musalla taşına gelmeyecek hiç cenaze namazınız kılınmayacak. Bunu belirlemek sizin elinizde mi?
Nerede öleceğinizi nasıl öleceğinizi biliyor musunuz?
Belki bir gemiden okyanusa düşüp boğulacaksınız belki de cesedinizi bulamayacaklar .

Belki kaybolacaksınız belki sizi hiç kimse hatırlamayacak.  Peki bu takdirde helalleşmeyi nasıl elde edeceksiniz.  Siz eğer imanınızı buna bağladıysanız imanınızı riske atmış olmuyor musunuz?

 Hallacı mansuru kafir diye öldürdüler acaba hallacı Mansur kafir miydi?


HİKAYE 
Hepinizin bildiği bir hikaye vardır Sultan 3. Murat zamanında bir kişinin cenaze namazıni hiç kimsenin kılmadığı.. haberi gelir.

Sultanmurat ya belli ile gider ve adamın cenazesini kılar tabii padişah gidince insanlarda cenazeye iştirak ederler ancak Sultan Murat bu işin içinde bir bit yeniği var diye öyle nin evini sorar ve eşi ile konuşmaya gider senin eşin nasıl bir insandı ki kimse cenaze namazını kılmadı diye sorar.
Eşi şöyle cevap verir benim kocam iyi bir insandı ancak bazı yaşantısı ilginçti gider sokaktaki hayat kadınlarını alır parasını verir eve getir bana bunlara nasihat etmem gerektiğini söylerdi sonra piyasada satılan bütün içkileri parasıyla alır gelir evde  toprağa boşaltırdı. Ben de sen böyle yaparsan insanlar senin cenaze namazını kılmaz diye uyarmıştım ama beni hiç dinlemedi.

 O da ‘merak etme hanım, kimseye zahmet vermeyiz. Mezarımı bahçeye kazdım, oraya defnedersiniz’ demişti. Ben de ona; ‘İyi de seni kim yıkasın, namazını kim kılsın, kim kaldırıp gömsün?’ dedim.” Padişah, kadın bu kısmı anlatırken iyice heyecanlanmıştı. hemen “O ne demişti?” diye sormuştu. Kadın da şöyle demişti: “A oğul, dedim ya bizim bey bir tuhaftı. Önce uzun uzun güldü, sonra da dedi ki ‘Allah büyüktür hatun, padişahın işi ne?

Siz Allah için mi inanıyorsunuz yoksa insanlar için mi? Eşiniz size inanıyor ve güveniyorsa halk arasındaki dedikoduların sizin için bir önemi var mıdır? Peki ya tersi olursa yani eşiniz size güvenmiyorsa toplumda ki size olan tüm  iyi duyguların bir önemi var mıdır aile saadeti açısından?

Sadece Allah'ın gördüğü yerde hareketlerinizi kontrol etmeyip insanların gördüğü yerde kontrol ediyorsanız bu münafıklık değil midir ?

Bir arazide sadece Allah'la baş başa kaldığınızda ki Allah'a olan itikadınız ve duanız mi yoksa insanlar arasındaki ibadetiniz ve dualarınız mı daha samimi? Allah sizin hangi ibadetimize daha çok önem verir hiç düşündünüz mü?

HÜLASA

Acaba zekatımızı verirken ucunun kendi menfaatimize dokunduğu kişilere mi veriyoruz yoksa gerçekten bize hiç menfaati dokunmayacak ancak Allah'ın rızasını daha çok celb edecek kişilere mi veriyoruz?

Ramazan ayındaki ziyafetlerimizi gerçekten ihtiyaçlı olan garip fakir fukaraya mı geri veriyoruz yoksa bize bir gün işimiz düşer menfaatimiz dokunur dediğiniz zengin eşrafa mı iftar yemeği veriyorsunuz?

Kurban eti dağıtırken sizin verdiğinizi kimsenin bilmediği şekilde mi dağıtmayı hedef alıyorsunuz yoksa göstere göstere kurban etini ben sana veriyorum üslubunu mu emeğimi ilke' ediniyorsunuz

Bir öğrenciye burs verirken o öğrenciyi hergün ayağınıza getirip gururunu rencide ederek mi veriyorsunuz yoksa öğrencinin bir banka hesap numarasını alıp öğrenciyi rencide etmeden hesabına mı yatırıyorsunuz?

Bir hayır yaparken kalbinizi yoklayın eğer küçük de olsa bir karşılık menfaat beklentiniz varsa o hayrın boşa gittiğine emin olabilirsiniz.

Hülasa hepimizin imanını yeniden tazelemeye yeniden sorgulamaya ve Allah'la olan bağımızı yeniden belirlemeye ihtiyacımız var. Belki de biz Allah'ın hoşnut olduğunu zannettiğimiz ibadetlerle Allahu Teala nın hoşnutsuzluğunu celb ediyoruz.

Hakikat-i bulamazsak şayet kendimizi kandırdığınız gibi toplumdaki huzursuzluğu bir türlü sona erdiremeyiz.

İslam dünyasında kan ve gözyaşı neden eksik olmuyor dünyada bütün insanlığa örnek göstereceğimiz tek bir devlet modeli var mı peki bu durum bizi hiç rahatsız ediyor mu? Uyumaya kaç asır daha devam edeceğiz?

Her gün onlarca insanın intihar ettiği haberini alıyoruz acaba ruhumuzda bir irkilme , vicdanımızda bir yangın hissediyor muyuz?

Bu intiharlarda bizim de bir katkımız var diye düşünüyor muyuz?

Acaba bizi bu yanlış düşünceye sevk edenler kimler bunu hiç sorguladık mı? Toplumdaki huzursuzluğu mutsuzluğu ve güvensizliği görmüyor muyuz. Biz gerçek bir itikat sahibi olsak toplumda bu kadar kaos meydana gelir mi bu kadar zulüm bu kadar haksızlık yaşanır mı?

Biz hakikati öğrenmek için kimlerin kapısına gidiyoruz çoğumuz din adamlarına gitmiyor muyuz.?

Din adamlarımızın bunda vebali nedir. Din  adamlarımız gerçek İslami yaşıyor mu acaba?
Onlar kendilerini cehennem azabından kurtarabilecekler  mi ? Kendilerini cehennemden kurtaramayan insanlar sizi nasıl kurtaracaklar?

Henüz nefes alıp verir veriyorken gerçek imanı elde etmeye ve gerçek kurtuluşa ulaşmayı  ne zaman aklımıza getirip harekete geçeceğiz?

Sonuç olarak Toprağa verdiğimiz insanların ne kadarının kurtuluşa erdiğini ne kadar onun helak olduğunu hiç düşündünüz mü?

Serdar Kayhan

youtube

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
Yükseliş