Reklamı Geç
OZART Yapı Sami Altınöz
Özyurt Silah
Yükseliş Koleji
yükseliş
Abdulkadir Uçar

Abdulkadir Uçar

Mail: [email protected]

KÖROĞLU VE KİZİROĞLU

 

KÖROĞLU VE KİZİROĞLU


   Sevgili okurlarım,
   Bendeniz iyi bir Türk Halk Müziği dinleyicisiyim. İç disiplinlerinizde hangi müzik türünü kabullendiginizi bilmiyorum, bırakın bir gün bir halk türküsü içinizdeki hücrelere dokunsun. 


Aslında şarkı ve türküler de muhteviyatına, sizlerde uyandıracağı hislere göre hüküm alırlar.


"GİDEREM DUR DİYEN YOK 
KEBAB OLDUM YİYEN YOK


AYRILIK KÖYNEĞİNİ BENDEN BAŞKA GEYEN YOK." Sözleriyle seslendirilen türkü bizde çok da olumlu hisler uyandırmasa gerek.  Bir de Meşhur Hoca'nın YALA BENİ ŞAP BENİ ŞUP BENİ YUT BENİ sözleriyle yapılan mix şimdilerde sosyal medyada çok geziniyor, bu da bizlere bir katma değeri olmayan türden müzikler grubuna girer kanaatimce.


"GÜNDE BİR YOL DUMAN ÇÖKER SERİME,
ELİM ERMEZ GİDEM KESB-İ KÂRİME,
GENDİ BİLDİĞİNE DOĞRUDUR DEME,
BARİ KİTABİNE UY DELİ GÖNÜL.
EVİN MEZERİSTAN MALIN BİR TOP BEZ,
DAHA DOYMADIYSAN DOY DELİ GÖNÜL." dizeleri ne kadar da manâ yüklü degil mi?


   Türkülerin bir çoğu yaşanmış öyküleri dile getirir. Tıpkı Kiziroglu Mustafa türküsündeki Köroğlu ile Kiziroğlu Mustafa'nın mücadelesi ve sonrasının anlatıldığı gibi. Meşhur Bolu Beyi ile mücadelesini yakinen bildiğimiz Ruşen Ali'nin(Köroğlu) yolu Kars'a düşer.Çok da uzatmayalım burada Kiziroğlu Mustafa ile bir mücadeleye tutuşurlar. 


Köroğlu ve Kiziroğlu günlerce at üzerinde kavga ederlerse de yenişemezler. Sonrasındaki kılıç kavgasında da, güreşte de öyle...

Bir kenarda Mustafa Bey’in atı Alapaça da Köroğlu’nun atı Kırat’la güreşmekte, rakibini alt etmiş haldedir...

Durumu gören Mustafa Bey “Ula benim atım, Köroğlu’nun atını alt etmiş duruyor. Ben Köroğlu’nu alt etmezsem halim nice olur” deyip gayrete gelip rakibini yere serer. Tam kamasını çekip vuracağı sırada Köroğlu “Dur yiğit... Bana karımla helalleşecek kadar süre tanı” der.

Kaleye varan Köroğlu, eline sazını alıp karısının karşısına geçerek olanları anlatır:

Bir atı var Alapaça

Peh peh peh...

Mecal vermez Kırat kaça

Hey hey hey...

Az kaldı ortamdan biçe...

Ağam kim?

Paşam kim?

Nigar Kim?

Hanım Kim?

Kiziroğlu Mustafa Bey...
Bir beyin oğlu zor beyin oğlu...

*

Olanları kapı aralığından izleyen ve dinleyen Kiziroğlu, “yiğidin hakkını teslim eden” rakibinin sözü ve sazı karşısında duygulanır.

Kapıyı açıp içeri girince, Köroğlu her şeyin bittiğini, sonunun geldiğini düşünürken, can düşmanı ona sarılıp “Sen benden daha yiğitsin Köroğlu... Hayatın senin...” der.

Mustafa Bey’in gösterdiği büyüklüğü karşılıksız bırakmayan Köroğlu da, “Buralarda senin gibi bir yiğit varken, bana yer yok” diyerek, yollara düşer ve kendisine yeni mekan olarak Bolu Dağları’nı seçer.

   Ruhumuza teneffüs etme, beslenme imkânı verecek en önemli yollardan biri olan türkü dinleme, enstrüman çalma, ritm tutma çalışmaları sizlere iyi gelecek diye umuyorum. Bol türkülü günler 


10/12/2021


Çok saygılarımla...

Diva Otel

Makale Yorumları

  • Yalçın10-12-2021 15:29

    Hocam şükranlarımı sunarım

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
Alo Böcek