Reklamı Geç
Özyurt Silah
Güneyler
Mehmet Bayrak
Zeno Mobilya
Oğuz Kağan Neşeli

Oğuz Kağan Neşeli

Mail: [email protected]

KORONA SONRASI DÜNYADA VE TÜRKİYE

KORONA SONRASI DÜNYADA VE TÜRKİYE

* Korona virüs sonrası küresel dünya düzeni artık eskisi gibi olmayacak. Elbette Türkiye'de bu olumsuz durumdan etkilenecek.

* Korona salgınının toplumu ve gündelik yaşam üzerinde büyük etkileri oldu. Herkes ilk başta bunların geçici bir dönem olduğunu düşündü. Sokağa çıkma yasakları iş yerlerinin kapatılması ulaşımın durması toplumsal yaşamı büyük bir şekilde etkiledi.

* Bu saydığımız bütün olumsuz süreçler insanları ve dünyanın küresel düzenini etkiler. Birçok devlet temel ihtiyaçları karşılayamaz hâle geldi. Dünyada ihracat ve ithalatın ve ulaşımın durması birçok toplumu maddi ve manevî şekilde etkiledi.

* Korona salgınını ekonomik olarak dünyayı olumsuz yönde etkiledi. Birçok fabrika ve işyerleri kapandı. Bunun sonucu olarak birçok kişi işsiz kaldı. Üretimin durması birçok ürünün fahiş bir şekilde fiyat artışına sebep oldu. Hatırlarsanız korona salgının ilk haftalarında Avrupa’da ve ABD tuvalet kâğıdı için kavga edenler bile basına yansıdı

* Korona salgını sonrası dünyada dijitalleşme hızla artacak online çalışma sistemi yani evde çalışma (Home ofis) sistemi oldukça yaygın hale gelecek. Şirketler bu sayede ayrı bir ofis açma maliyetinden kurtulacak ayrıca Hızlı internet ağ sistemi 5G teknolojisi bu evde çalışma sistemine büyük bir katkı sağlayacak.

* Korona salgının ve sonrası kırsal kesimler ve küçük yerleşim yerleri daha çok önem kazanacak. Bahçeli evler köy evleri daha çok rağbet görmeye başladı. Pandemi süresinde salgının en çok büyük şehirlerde ve metropollerde artması insanların yaşam şeklini kısıtladı. Ve karantina yasaklarında ev içinde yaşam tarzı hapis cezası gibi hissedildi. Bu yüzden kırsal kesimle ve doğa içinde toprakla yaşamanın önemini bir kez daha ortaya çıktı

* Dünyada Korona ve Pandemi süreci sonrası hayat eskisi gibi olmayacak. Dünyada her şey dijital ortama geçmek zorunda kalacak. Tarım ve hayvancılığın önemi artacak sağlık sektörü yapılan yaptırımlar daha çok artacak. Ve kişisel temizlik sosyal mesafe düzeni uzun bir süre hayatımızın bir parçası olmaya devam edecek.

vadi

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
Dilan Polat