Reklamı Geç
Diva Otel
Yükseliş Koleji
zeno
yükseliş
Oğuz Kağan Neşeli

Oğuz Kağan Neşeli

Mail: [email protected]

 KORONA VİRÜSÜNDE ÖLÜMCÜL HATALAR 

 KORONA VİRÜSÜNDE ÖLÜMCÜL HATALAR 

 

* New York Times yayınlanan makaleye göre koronavirüsün insanlık tarihindeki en kapsamlı seyahat yasağına rağmen nasıl yayıldığını açıkladı. Milyonlarca kişinin seyahatlerinin resmi verilere göre analiz edildiği makalede, cirona virüsünün ilk olarak 11 milyon kişinin yaşadığı Çin'in Vuhan kentindeki deniz ürünleri satan yiyecek pazarında ortaya çıktığı ve virüsün 4 kişide tespit edildiği vurgulandı.Her hasta vürüsü ilk önce 3 kişiye bulaştırdı.

* Çinde aralık 2019'un son günlerinde doktorlar, hasta insanların normal tedavilere cevap vermeyen viral pnömoniden rahatsız olduğu bilgisini paylaştılar. Washington ve John Hopkins Üniversitesi bilim insanları tarafından gerçek vaka sayısının, aralık ayının sonunda açıklanan rakamlardan yaklaşık bin kişi veya birkaç bin kişi daha fazla olduğu ifade edildi. 

* Her corona virüsü hastasının, virüsü ortalama 2 veya 3 kişiye bulaştırdığı açıklanan makalede, Çinli yetkililerin aralık ayının sonunda halkı uyardığı ve ancak 31 Aralık'ta Dünya Sağlık Örgütü'ne (WHO) salgın hakkında bilgi verdiği belirtildi. Çin hükümeti WHO'ya, ‘hastalığın önlenebilir ve kontrol altında tutulabilir' olduğu bilgisini verdi. Bu bilgiyi Dünya Sağlık Örgütü sadece izledi. Asıl en büyük sorun buydu Çin'in korona salgınında bir çok verileri gizlediği biliniyor.

* Dünya Sağlık Örgütünün böyle büyük küresel bir salgının karşısında salgının merkezi olan Çin'e müdale edip salgını birebir takip etmesi gerekirdi. Dünya Sağlık Örgütü bu konuda sınıfta kaldı,Dünya genelinde  2 milyona yakın hasta ve 120 bin kişinin de ölümünden büyük ölçüde sorumludur. En basit şekilde Dünya Sağlık Örgütü Çin'e giriş çıkışları Aralık ayı son gülerinde değil de kasım ayının ortasında Çini kapsayan  karantina kararı verseydi şimdi bizler korona salgınını yayılmadan konrol altına almıştık. 

* Ocak ayının başına gelindiğinde en azından 175 bin kişinin Vuhan'ı terk ettiği ifade edilerek, seyahat kısıtlaması uygulanmadan önce toplamda yaklaşık 7 milyon insanın Vuhan'dan ayrıldığı belirtildi. Bu süreçte corona virüsü olduğunu bilmeyen binlerce kişi Vuhan'dan ayrılarak dünyanın çeşitli yerlerine gittiler. 21 Ocak'a gelindiğinde Çinli yetkililer, corona virüsünün insandan insana geçtiği bilgisini teyit etti ve bu sırada Şangay ve diğer büyük kentlerde, corona virüsü vakalarına rastlanmaya başlanmıştı.

* Çin, Vuhan kenti dahil olmak üzere ülke çapında seyahat yasağı ilan etti ama diğer kentlerde de vaka sayısı hızla artıyordu. O günlerde seyahat verilerine bakıldığında Vuhan'dan aylık olarak yaklaşık 900 kişinin New York'a, 3 bin 100 kişinin Sydney'e, 15 binin üstünde kişinin Bangkok'a seyahat ettiği tespit edildi. Araştırmacılar bu süreçte seyahat edenlerin yüzde 85'lik kısmının, corona virüsü olduğunu ama tespit edilmeden seyahat ettiklerini bugünkü vaka sayılarından yola çıkarak ortaya çıkardılar. 30 Ocak itibariyle Avrupa ve ABD  diğer bazı ülkeler Çin uçuşlarını durdurdu ama elde edilen salgının yayılma verilerine göre çok geç kalınmıştı. Ülkelerde lokal olarak corona virüsü yayılmaya devam etti ve virüs dünya çapında ölümcül bir salgına dönüştü.

* Korona salgını ilk önce  Avrupa da büyük can kayıplarına neden oldu. Başta italya'da 20 bin ,İspanya'da 15 bin, Fransa'da 13 bin kişinin ölümüne neden oldu. Avrupa Sağlık sistemi tamamen çöktü ve ölümler hala  devam ediyor. Avrupa,da ilk korona vakalarının görülesiyle Türkiye'de ülke çapında hızlı bir şekilde kontrollü bir karantina sistemi devreye girdi. Salgının büyük ölçüde yayılmasını engelledi. 

 

* Türkiye'nin korana salgınını kontrol altına alabilmesindeki en büyük etken sağlık sisteminin Avrupaya göre daha gelişmiş düzeyde olmasıdır.Ayrıca Şehir Hastaneleri ile birlikte yoğun bakım üniteleri solunum cihazları ve acil servis yatak sayısının Avrupa ülkerine göre iki katı olması büyük bir avantajı sağlamıştır. Böylece korona salgınına karşı büyük bir başarı elde edilmiştir.

 

Diva Otel

Makale Yorumları

  • Yusuf18-04-2020 14:14

    Çok güzel özetlemişsiniz Oğuz bey

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
Alo Böcek