Reklamı Geç
Bre Ciğerim
Antikya
Ceviz Ticaret
Antakya Kuru Temizleme
Oğuz Kağan Neşeli

Oğuz Kağan Neşeli

Mail: [email protected]

KÜRESEL GÜÇLERİN SURİYE DEKLEMLERİ

KÜRESEL GÜÇLERİN SURİYE DEKLEMLERİ
 

* Rusya ve ABD Suriye de uzun vade de kalacağı kesin Türkiyenin kuzey suriye deki Elbab ı terör örgütü daeşten geri almasıyla panige kapılan ABD ve Rusya artık açık şekilde hiç çekimeden niyetlerini beli ediyorlar

* Özellikle ABD Suriye de Pyd yi koruma altına alarak ve açık bir şekilde silah ve zırhlı araçlar takviyede bulunmaktan kaçınmıyor ve Mendiç e ABD bayrağı çekerek Pyd nı geri cekilmeyecegini açık bir şekilde söylemekte çünkü ABD nin artık suriye de var olma nedeni sadece terör örgütü PKK nın uzantısı Pyd den başka seçeneği kalmadığını içindir

* Rusya ise Suriye de ne yaptığı belli değil güvenilir bir müftefik hiç değil bir bakıyorsun esat ile Pyd ile ABD ile hareket ediyor. Çıkarı olduğu zaman ise Türkiye ile birlikte işbirliği yapıyor.

* Rusya iki yüzü siyasetini Mendiç te göstediği ABD nin açıkça yapamadığını Mendiç te Türkiye nin önünü keserek Pyd ye kalkan oldu.

* Rusya  Suriye rejimi ile El Bab Kasabasının alt kısmından hareket ederek hem Türkiye nin rakka yolunu keserek mendiç in Doğu kısmında  Pyd nin terk etiği topraklara yerleşti.

* Rusya ikinci hamlesini   hatay sınırında bulunan Pyd elinde bulunan  arfin kantonuna askeri konvoy göndereyek gerçekleşti. Bir kez daha Türkiye için güvenilir bir ülke olmagını gösterdi

* Peki terörist Pkk nın uzantısı Pyd Suriye’de ne istiyor. Pyd nin Kürtlere özgürlük getirme siyaseti içi boş bir yalandan ibaret. Pyd nin kendine özgün bir amacı yok kim para verir kim silah verirse onun kucağına oturuyor kimi zaman ABD nin kimi zaman Rusya yada Suriye rejimi ile hareket ediyor. Tabiki  Almanya israil ve îran gibi güçlerle işbirliği içindeler.

* Kısaca bu bölgede pkk ve Pyd koas ve savaşlardan rant elde ediyor yani her türlü pisligi ve şerefsizligi yapan paralı askerlerde diye biliriz .

* Peki Türkiye nin durumu bölgede nasıl. Doğruyu söylemek gerekirse. Suriye ve ırak ta daeş ten kim toprak alırsa alın elinde kalıyor ve geri vermiyor * * * * Türkiye nin ırakta ve suriye de elini çok güçlendirecek bir den fazla fırsat geçti ilk fırsat ırak ta Musul du daeş in Musulu işgal etiğin de elçilik çalışanları nın esir aldığında bölgedeki Türkmen ve Arap aşiretleri ile birlikte Musulu daeş ten geri almak tı.

* İkinci fırsat ise Suriye daeş in Kobani kuşatmasıni bahane ederek Suriye’nin  Türkiye ye sınır olan kuzeyin kısmını tamamen koruma altına almaktı eğer o zamanlar kobani korumak maksadıyla Suriye’ye girseydik şu anda Pyd o bölgede olmazdı ve daeş le savaşıyor diye meşru bir zemin kazanamaz dı.

* Tabiki 15 temmuz dan sonra insan bir kez daha düşünmeden edemiyor o günkü ordu içine sızmış feto teröristleri ile bu saydığım askeri harekatlar ne kadar başarılı olur du belkide Ogün kü ordu içinde bulunan feto teröristleri bir şekilde Türkiye nin ırak ta ve suriye olmasını engelemiş olabilirler.

* Peki şu anda Türkiye Suriye’de iki süper güç karşısında ne yapabilir iki seçeneği var birinçisi. Siyasi yada ikinci secenek ise askeri secekleri uygulaya bilir.

* Siyasî olarak bakarsak Türkiye bölgedeki güçünü korur ve bölgede başka aktör olan güçlerin zayıflasını bekler ona göre hareket eder.

* Askeri olarak Türkiye  ise Suriye’de Elbab tan güney kısma rakka ya inebilir ana şu anda bunu engelemek için Rusya ve ABD harekete geçtiler. Türkiye nin rakka ya ve Mendiç e girmesini engellemek için Suriye  rejimi ve Rusya ve ABD Türkiye yi Elbab ta önünü keserek  hareketsiz hale getirdi .

* Türkiye bu kusatmayı bir şekilde kırabilir uluslararası hukuk ve Birleşmiş Milletler de hakımız olan Suriye’deki  tek toprak parçası olan iki yıl önce taşıdığınımız bence yanlış bir hata olan 30 kilometre Suriye’nin içinde bulunan Süleyman şah türbesi bu sefer mendiç arkasından yani Fırat nehri nin batısından Suriye  üzerinden başka bir koridor açarak kobani ile mendiç i ikiye bölerek Süleyman şah türbesi eski yerine taşır.

* Böylece Türkiye  Suriye’de Pyd yi tamamen üç parçaya bölmüş olur. ABD ve Rusya nın yani iki süper güçün ve rejimin oynadığı oyunu bu şekilde bozabiliriz. 

                                          OĞUZ KAĞAN NEŞELİ

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
Ekrem