Reklamı Geç
Bre Ciğerim
Ekrem
Avula Hikmet Hatunoğlu
Dilan Polat
Oğuz Kağan Neşeli

Oğuz Kağan Neşeli

Mail: [email protected]

KÜRESEL GÜÇLERİN TÜRKİYE'YE KARŞI EKONOMİK SAVAŞI BAŞLADI

KÜRESEL GÜÇLERİN TÜRKİYE'YE KARŞI EKONOMİK SAVAŞI BAŞLADI

* Küresel güçler bir ülkeye söz geçiremedikleri zaman  o ülkede ilk olarak eknomiyi hedef alırlar.Küresel güçlerin ekonomik olarak en büyük silahları Dolar kurudur. İkinci en büyük silahrı ise kredi derecelendirme kuruluşu Moody's dir. Üçüncü ekonomik silahları ise IMF dir. Bu son vuruşla o ülkenin yönetimini ekonomik ve siyasi olarak ele geçirirler. Ve o ülkenin mili kaynaklarını yavaş yavaş sömürmeye başlarlar.
* Küresel güçler hedefine aldığı ülkelerde ilk önce dolar kurunu suni yükselterek ülkede ekonomik kriz çıkartırlar. İkinci olarak kredi derecelendirme kuruluşu Moody's o ülkenin notunu aşağıya çeker ekonomik bakımından riskli sınıfa sokar. Bir ülkenin yatırım yapılmaz sınıfına girmesi o ülkenin uluslararası anlamda yabancı sermayenin önünün kesilmesi demektir. Son vuruşu da IMF ile tamamlarlar. İMF ile o ülkenin ekonomisini ele gecirerek yatırımlar dahil memur emekli işçi maaşlarının ne kadar olacağını dahi belirler.
* ABD için dolar sınırsız bir kaynak. Sıkıştıkları  zaman devamlı dolar basıyor ve bunu kimse denetleyemiyor.Bir de Dünyada hangi ülke olursa olsun Bankalar arası dolar transferlerini kontrol edebiliyorlar. Ve hangi ülkede ne kadar dolar rezervi olduğunu biliyorlar yani ABD Ekonomik savaşa girdiği zaman 10 sıfır önde başlıyor.
* Türkiye'nin ise bu dolar ve euro baskısından kurtulmak için acilen yeni tedbirler alması lazım. Özelikle Türkiye yurt içi ihaleleri ve yatırımları dolar kuru üzerinden değil Türk lirası üzerinden yapması lazım.Türkiye yurt dışı ticarette ise  ABD hariç diğer ülkeler ile dolar üzerinden değil başka bir para birimi yada Türk lirası üzerinden yada Ticaret yapılan ülkenin para birimi üzerinden işlem yapabilir. Yada altın da bu ticarette alternatif para birimi olarak kulanılabilir
* Türkiye uzun vadeli  ikinci ekonomik önlem   olarak Avrupa  Amerikaya alternatif olarak Rusya,  Çin , Hindistan ve Uzakdoğu ekonomisine yönelmesi lazım. Uluslararası ticaret ve yatırımları geliştirerek bu ülkeler ile birlikte ticari ve ekonomik anlamda işbirliği yapması lazım. Bu ticareti ve ekonomik işbirliğini Asya kıtasına ait ortak yeni bir para birimini kullanarak gerçekleştirebilir. Bu para birimi Altına endeksli yada altın kadar değerli bir para birimi oluşturabilir. Kazakistan ,Rusya ve Çin bu parabirimin kulanılması hakkında çalışmalar yapıyorlar.
* En kısa süre içinde Türkiye'nin de bu yeni para biriminin oluşumunda yer alması lazım. Türkiye ayrıca uzak doğu, Rusya ve Hindistan ekonomisinde  faaliyet göstermesi için eğitimde yabancı dil olarak Rusya, Çince  ve uzakdoğuda kulanılan diller ile ek bir eğitim planı yapması lazım. Rusya bu dillerin eğitimini şimdiden devlet okullarında veriyor. Bizimde en kısa zamanda bunu gerçekleştirmemiz gerekir.
* Dünya Ticaret örgütüne göre 2030 yıllarında dünyanın ekonomik kalbi ve lokomotifi Çin ve uzakdoğu ülkelerinin elinde olacak.Türkiye nin bu oluşumun icinde mutlaka olması lazım.
* Türkiye'nin  İstanbul'da yaptığı dünyanın en büyük üçüncü havalimanı Çin ve uzakdoğu için çok önemli bir ticaret ve ulaşım noktası oluşturmaktadır.Türkiye jeopolitik ve ulaşım konusunda üçüncü havalimanının kapasitesi ve büyüklüğü göz önüne alındığında bu oluşumun içinde olması kaçınılmaz bir gerçektir.
* Bundan dolayı ABD ve Avrupa Türkiye nin tam bağımsız bir devlet olmasını istemiyor. Devamlı kontrol altında tuttuğu Mısır, Irak Suudiarabistanda ve Suriyede olduğu gibi kendilerinin her dediğini yapan devlet modeli istyorlar.
* Eğer Türkiye'yi batı kontrol ederse Çini ve uzak doğunun ticaret yolunu kontrol altında tutar. İşte bütün mesele bu Türkiyede oynanan oyunun çok büyük olduğunu gösteriyor. Bunun için batı Türkiye yi ekonomik olarak baskı altınà alacak. Bundada başarısız olurlarsa  silahları ile tehdit edecekler. Bu yüzden Rusyadan S400 almamızı istemiyorlar.
* Çünkü bu şerefsiz batı şimdiye kadar hava savunması olmayan, silahların etki gücü zayıf olan ülkeleri işgal etti ve parçaladı. Eğer Türkiye sağlam bir hava savunma sistemine sahip olursa Türkiye ile savaşamazlar.Eğer savaşırlar ise büyük kayıp verme düşüncesi bile Batıyı huzursuz ediyor
* Şunu söylemem lazım ABD ve Avrupa kendi gücüne denk bir ülke ile savaşacak kadar cesaretli değildir. Çünkü Türk milletinin gücünü Çanakkale'de biliyorlar ve o yedi düvel Çanakkale'de atılan Osmanlı tokatını daha  hala unutamadı.
* Son olarak Afrin zeytindalı harekatında Türk ordusunun ne kadar çevik olduğunu ve yeni nesil teknolojik silahlarını nasıl kullandığını görünce huzursuz oldular. Bundan dolayı  Türkiyeye sistematik oyunlar kurmaya devam edecekler.

                                      Oğuz Kağan Neşeli

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
Dilan Polat