Reklamı Geç
Hatay Alo Böcek
Antikya
Güneyler
Vadi
Oğuz Kağan Neşeli

Oğuz Kağan Neşeli

Mail: [email protected]

KÜRESEL GÜÇLERİN YENİ DÜNYA DÜZENİ ORTADOGU VE AKDENİZ

Oğuz Kağan NEŞELİ

 

KÜRESEL GÜÇLERİN YENİ DÜNYA DÜZENİ ORTADOGU VE AKDENİZ

* Küresel güçler ortadoğuda yeni bir düzen kurmak için yaptıkları kanlı planlar ve saldırılar kaldığı yerden devam ediyor.
* Arap baharı ile başlayan Lipya ile devam eden ve sonunda Suriye ile devam eden süreç Lipyanın üç parcaya bölünmesi Mısır da darbe olması Türkiye 15 temmuz yaşanması hepsinin nedeni Akdeniz ve ortadoğuyu kontrol altında tutmak için ve Büyük israil projesinı uygulamak için yapılan bir kanlı bir plandır.


* Ortadoğu bir cok devletin hakimiyet planları var. İran ve Rusya’nın Suriye üzerinden ortadoguya ve Akdenize hakimiyet kurma çabası var. Rusya’nın Akdeniz’de donanma bulundurması için Suriye’deki Tartus üssüne ihtiyacı var. Onun için Suriye’yi görmezden gelemez. Onun için Türkiye’ye ve İran’a ihtiyacı var. İran’ın ise Irak ve Suriye üzerinden Akdeniz’e bir Şii koridoru açma hesabı var.
* Bu plan açısından Suriye İran açısından olmazsa olmaz öneme sahip. ABD ise Rusya’yı Karadeniz’e hapsetmek için Tartus’tan çıkarması lazım. Suriye üzerindeki kavganın asıl sebebi bu.


* Fransa ve İngiltere burada ne yapıyor. ABD’nin uluslararası hukuk açısından Suriye üzerinde bir hakkı yok. Onun için daeş örgütledi, Daeş e karşı Sdg / Pyd’yi örgütledi, o bahane olarak girmeye çalıştı. Ama, öte yandan uluslararası hukuk açısından Suriye’nin iki garantörü var: İngiltere ve Fransa. Scycos-Picot deklarasyonu ile belirlendi bu sınırlar. Bilad-ı Şam oldu Suriye. Onun için ABD, NATO ittifakı çerçevesinde, bu garantörlük hakkından yararlanarak, BM’yi de arkasına alıp, Suriye’ye girmek istiyor.


* Bu duruma Yunanistan İsrail, Mısır, Kıbrıs Rum kesimi de ABD’ye destek veriyor. Suudi Arabistan ve BAE’nin ise adeta eli mahkum. Burda büyük bir savaş cıkarsa İsrail sınırlarını genişletip, bir emri vaki ile Filistinlileri yeni işgal edeceği topraklara sürecek.
* İsrail, megalo İdea”sına ulaşmak için böyle bir ortamda üc Adımı atarak Mescid-i Aksa’nın yıkılması ve yerine Süleyman mabedinin inşa etmesi için Tevrat taki karneye göre 2024 kadar süresi var .ABD bir yandan da bu projeye destek vermek istiyor. Onun için de elini çabuk tutması gerekiyor.


* Suriye’de bir savaş durumunda Müslümanların İsrail ve onun bölgedeki işbirlikçilerine karşı öfkesini kontrol etmek için, dikkatleri Mekke ve Medine’ye çekmek istiyorlar. Bunun için de İran ile Suudi Arabistan arasında bir füze savaşı uzak bir ihtimal değil. Ve tabii böyle bir savaşın sonunda da, bugünkü gibi bir Suudi Arabistan kalmayacaktır.


* Suriye böyle bir ortamda Rusya ile ABD’yi karşı karşıya getirip, BM’nin gözetiminde uluslararası bir uzlaşma ile kendi iktidarını garanti altına almak istiyor.


* Türkiye konuya insani açıdan yaklaşmak istiyor. Muhtemel bir savaş ya da saldırı durumunda İdlip’ten gelebilecek göçmenleri Türkiye’ye gelmeden Afrin’deki güvenli bölgelere kaydırarak onlara Suriye topraklarında bir yaşama alanı oluşturmaya çalışıyor.
* Türkiye Suriye konusunda kilit ülke. Türkiye AB’ye aday, NATO’ya üye bir ülke, ama ABD ile de, AB ile de sorunları var. Öte yandan; Rusya ile yakın ve sıcak bir işbirliğine sahip. İran ile de İran’ın etnik yapısı, Müslüman kimliği, komşuluk ilişkileri açısından özel bir yakınlığa sahip. Türkiye’nin konumu, bu güçler dengesinde dengenin yönünü değiştirecek, kantarın ince ayarında olduğu gibi bir ağırlığa sahip.


* Ortadoguda yeni bir çatışma ihtimali uzak değil. Hatta belki de bu kaçınılmaz. Eğer bugüne kadar bu çatışma olmadı ise, kimsenin böyle bir çatışmanın sonucundan emin olmadığı içindir.


* ABD Doğu Akdeniz’deki donanması ile bir gece ansızın Suriye’deki bütün ortak askeri tesisleri ve Tartus’u vurdu. Herhalde Rusların eli böğürlerinde bekleyecek halleri yok. Onlar da Hazar donanması ile 6. filonun Amiral gemisinden, uçak gemisine kadar vurmayacağı bir hedef olmasa gerekir.


* Rusların da Akdeniz’de donanması var. Böyle bir savaş bir anda dünya savaşına da dönüşebilir. O zaman ne NATO kalır, ne BM.. Ne de İsrail kalır. Bölgedeki kukla hükümetler de kaçacak yer bile bulamazlar. Avrupa da bu krizin altında kalkamaz. O global şirketlerin de akıbeti hayrolmaz.


* ABD bugüne kadar saldırmadı ise, bu korkusu yüzünden. Bu durumda geleceği kimse tahmin edemez ve gelecek asla geçmişin devamı olmaz. Yeni bir dünya kurulur ve kim ayakta kalmışsa onlar bu yeni dünyada yerlerini alırlar. Bu yeni dünyada kapitalistlere yer olmaz. İsrail’e yer olmaz. Sınırlar, rejimler ve iktidar 


* Ortadoğu ve Akdeniz’de mutlaka bir enerji savaşı çıkacak Akdeniz'de son yılarda ortaya çıkan trilyonluk dogalgaz yatakları bu savaşı kaçınılmaz hale getirdi.

 

Oğuz Kağan NEŞELİ

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
Kapan