Reklamı Geç
OZART Yapı Sami Altınöz
Ceviz Ticaret
Diva Otel
Güneyler
Oğuz Kağan Neşeli

Oğuz Kağan Neşeli

Mail: [email protected]

KUZEY IRAK REFERANDUMUNUN AMACI VE SONUÇLARI 

KUZEY IRAK REFERANDUMUNUN AMACI VE SONUÇLARI 
 

* Kuzey Irakta KBY'de tarafından yapılan bağımsızlık referandumunun amacı Büyük israil devleti'nin devamı niteliğindedir 
 

* Mezopotamya yı içine alacak bir şekilde ortadoğunun da içinde olduğu Büyük israilin kurulması için yapılan bir ilk adımdır. 
 

* Eğer kuzey ırakta bir referandumun sonucunda evet çıksaydı ve Kürt devleti kurulusaydı aynı şekilde Suriyede Pyd ve pkk nin ellerinde bulunan topraklarda ikici bir kürt devleti kurulması için ikinci bir adım atılacaktı. 
 

* Mesud Barzani yönetimi, Suriye’de ABD eliyle PYD’ye kurdurulan kantonların en sıkı destekçisi durumunda. Barzani’ye bağlı medya organları, PYD’nin işgal ederek ilan ettiği kantonlar ile birlikte Türkiye’nin güneydoğusunda yer alan birçok ili haber bülteni ve hava durumlarında ‘Büyük Kürdistan’ üst başlığı altında aynı harita içerisinde veriyor. 
 

* İsimleri değiştirilerek tek bir harita kapsamında verilen ‘Birleşik Kürdistan’ bölgeleri, bölgeye dönük hedefin en bariz göstergesi olarak nitelendiriliyor. 
 

* Irak referandumunda en kritik noktada ise Kerkük bulunuyordu. Türkmen partileri yayınladıkları bildiride, Kerkük Bölge Meclisi’nin 29 Ağustos 2017 tarihinde Arap ve Türkmenlerin katılmadığı bir oturumda aldığı ‘referanduma katılma kararı’nın tek taraflı olduğunu, hukuki geçerliliğinin bulunmadığını ve Türkmen partileri tarafından kabul edilmediğini kaydetmişti 
 

* Referandum dayatmasını sürdüren IKBY lideri Mesud Barzani’ye rest çekme anlamındaki bildiride ‘cumhurbaşkanı, başbakan ve parlamento başkanına, Irak’ın birliği, bütünlüğü, bağımsızlığı ve egemenliğini korumak için görevlerini yapma çağrısı’ yaptı. 
 

* Türkmen halkının referandumu boykot etmesi Türkmen partileri, referandum sonucunun kabul edilmeyeceğini ve yok sayılacağı belirtmesi uygun bir adımdı. 
 

* Kuzey Irak ta 25 Eylül'de planlanan referanduma yönelik Irak ve komşu ülkeler İran ve Türkiye referanduma karşı olduklarını açıklaması bazaniye bir uyarı niteliğindedir. 
 

* Bu referandum içine Kerkük ilinin de dahil edilmesi Irak ve bölge ülkelerini tamamen gerdi. Kerkük'ün petrol rezervleri Amerikan Enerji Bakanlığı verilerine göre, 8,7 milyar varil olması Kerkük'ü vazgeçilmez bir bölge yapıyor. 
 

* Türkiye’nin bir günlük ham petrol ihtiyacı ise, günlük 700 bin varil. Uluslararası Enerji Ajansı'na göre, Irak petrolünün mevcut üretiminin yüzde 40’ı Kerkük’te gerçekleşiyor. 
 

* Ülkenin kanıtlanmış petrol rezervlerinin yüzde 6’sı da Kerkük’te. Kerkük'ün çevresindeki köylerle birlikte nüfusu 1,4 milyon. Kent merkezinde ise 900 bin kişi yaşıyor. Kentte Türkmen, Arap ve Kürt nüfus birlikte yaşıyor. 
 

* Ancak Kürtler, kentin bir Kürt şehri olduğunu öne sürüyor. Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, Kerkük’ü, "Kürtlerin Kudüs’ü" olarak tanımlıyor. 
 

* Barzani referandumdan sonra bağımsız bir kürt devleti kurma hayallerinin nekadar içi boş bir kavram olduğu bugün daha iyi anlaşıldı. Referandumdan sonra yaşanan olaylar ve Irak ordusunun Kerkük'ü bir günde ele geçirmesi Barzanin ve bölgesel Kürt yönetiminin kağıt tan kaplan olduğu anlaşıldı. 
 

* Referandum macerası Barzani’ye ve bölgesel Kürt yönetimine pahalıya patladı ve kuzey ırakta ki tüm kazanımları kaybetme noktasına getirdi ve barzani başbakanlıktan istifa etmek zorunda kaldı 
 

* Küresel dünyada kendini bir güç addeden ülkeler, ortadoğunun girişinde bir Kürt devleti kurmak için her fırsatı kolluyor. ABD, Rusya, İngiltere, AB bu proje için her türlü desteği veriyor. 
 

* Ancak biliyorlar ki Türkiye'nin desteği olmadan bunu başaramazlar. Oldu ki kuruldu, hapishane hayatı yaşayacakları kesin. Umut ettikleri tek şey petrol de beş para etmez. 
 

* Referandumun asıl amacı Kuzey ırakta ve Suriye’nin kuzeyinde kurulacak Birleşik sözde peşmerge ve pyd ve pkk yapılanmasının devlet olursa ilk yapacağı işlem bölgeye koruyucu ve garantör devlet olarak İsraili davet edeceklerdi ve bunu başaramadılar. Ama bu plandan asla vazgeçmediler. Her fırsatta tekrar tekrar deneyecekler. 
 

* Bundan dolayı ne pahasına olursa olsun kürt devleti kurulmasına izin vermemek gerekir. Zaman Hattı Müdafaa Degil Sathı Müdafadır. 
 

Oğuz Kağan Neşeli 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
Yükseliş