Reklamı Geç
Güneyler
yönden
Tunas İnşaat
Görsem Anaokulu
Abdulkadir Uçar

Abdulkadir Uçar

Mail: kdrucar03@hotmail.com

MEVÂKİ-İ MUBAREKEYE İKİ MÜHİM SEYAHAT

 

MEVÂKİ-İ MUBAREKEYE İKİ MÜHİM SEYAHAT


   İnsan, zaman zaman tatil-i eşgal edip,ruhunu dinlendirmeye, ferahlatmaya ve sarfettiği enerjiyi yeniden toplamaya ihtiyaç duyar. Bunu da en güzel seyahat ederek yapar.


   Seyahat ederken ruhumuz pencerelerini açar, her gördüğünü kaydeder, değişikliklerden, yeni yeni keşiflerden lezzet alır. Seyahatlerimiz, muhteviyatına göre hüküm alır. Bazen öyle olur ki manasız, içeriği olmayan seyahatler bizim için sadece yorgunluk olur, ruh dünyamıza bir katma değer sağlamaz.


   Yıllar önce, şimdi YEŞİLAY HATAY ŞUBE BAŞKANI olan Hidayet Şişkin Bey kardeşimle, özel hiçbir işimiz olmamasına rağmen, bir İstanbul seyahati plânlamıştık.


Uçakla İstanbul'a gidecektik ve sabah namazını Eyüp Sultan Camii'nde eda etmeyi hedefliyorduk. Bütün amacımız bu idi. Uçağımız geç vakit İstanbul'a vardı. O gece Beyoğlu Öğretmenevi'nde konakladık. Sabah erkenden, henüz karanlıkken, bir taksiciye bizi Eyüp Sultan Hz.'nin makamı da bulunan Eyüp Sultan Camii'ne götürmesini rica ettik.

Taksici hayretle yüzümüze baktı şaşırdı. Ağabey," sizi Allah gönderdi, sabah sabah ilk müşterim iki mubarek insan, ne mutlu bana inşallah işim bereketli olur bugün, bana da dua eder misiniz? "ağabey diyerek bizden dua istemişti. Biz namazlarımızı edâ edip dualarda ve niyazda bulunduk. Bir nevi rabbimize dilekçelerimizi yolladık.


Eminönü mevkiinde Sultan Abdülhamit Han'ın türbesi vardır. Türbede Resûl-u Zî şan efendimizin mubarek ayak izleri vardır. Orayı da Hidayet Bey'le ziyaret edip dualarda bulunduk. Henüz dışarıya çıkmıştık ki, Valilik Özel kalem arayıp ,Vali Bey'in görüşme emrini iletti. Hidayet Bey latîfe olarak "Kardeşim senin dilekçe yukarıda çok çabuk kabûl gördü." demiş ve mutluluktan dakikalarca gülüşmüştük.


   Yıllar sonra, Gençlik ve Spor İl eski Müdürümüz Ali Rıza Bey'le de benzer bir İstanbul seyahati gerçekleştirmiştik. Bu mubarek mevkilere ek olarak Beykoz'da medfun, boğazın dört manevî muhafızından biri olarak bilinen Yuşa Nebi ve Vezneciler bölgesinde Ebul Vefa Hz. lerinin makamlarını da ziyaret edip dualarda bulunmuş ve bu dualarımızın sür'aten kabul olduğunu bizzat yaşamıştık hamdolsun. Böylelikle, dünya meşgaleleri ile yorulan bedenimizi rahatlatmış ruhumuza manevî bir teneffüs aldırmıştık. Bu seyahatlerimizin sayısız fayda ve bereketlerini görmüştük. 


 Şimdi burada ehemmiyetli iki nokta vardır. 


Birincisi; yapılan dualar sırf Allah rızası gözetilerek yapılmalıdır.


İkincisi; böyle mubarek mevkilerde yapılan dualar asla reddedilmez.


  Bunlarla birlikte seyahatlerimiz daha da mana yüklü olur. Bendeniz bu günler yine İstanbul'dayım. Bu mevâki-i mubarekeleri ziyaret ederek o günleri yadediyor, Cenâb-ı Hakk'ın bu Corona musibetini, insanlığın üzerinden kaldırması için duaya devam ettiğimi sevinerek ifade ediyorum.


Hepimiz için ruhlarımızın dinleneceği, huzur dolacağı,bize dinginlik katan, bereketli seyahatlerimiz olsun.


Çok saygılarımla...


08/10/2021 İstanbul

Whatsapp İhbar Hattı

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
istanbul oto gaz