Reklamı Geç
Özyurt Silah
Lufian
Bulut Oto Cam
Komagene
İrfan Osman HATİPOĞLU

İrfan Osman HATİPOĞLU

Mail: iohatip@hotmail.com

Mithat Nehir: Dramatik sürükleniş

Mithat Nehir: Dramatik sürükleniş

 

İrfan O. Hatipoğlu

 

Lider olmak kolay bir iş değil. Bazen insan hazırlıksız liderliğe sürüklenir. Üzerine uzun süre taşıyamayacağı yük alır, sürdürmekte çok zorlanır. Bir o kadar da eziyet çeker.

 

Ülkemizde, özellikle yerel siyasette bazıları beklentisi/hazır olmadan, arkadan itilme ile bir adım öne çıkar ya da birilerinin tutup çekmesiyle, lider demiyorum –liderlik farklı bir şey- “ön adamı” olmuş.

 

Mithat Nehir’de ön adamı olanlardan biri… İlginç bir örnek oluşturuyor. Akan suyun önüne bent gerilince, arıktan atlama sırası sen de denildi, o da atladı. Samandağ Belediye Başkanı oldu.

 

Mithat Nehir’in ön adamlığında beklenti çok yüksekti. Sol adına Samandağ’ı değiştirmek için seçilmişti. Önce ki dönemden yıkım alması, ilk döneminde beklentileri karşılar gibi göründü. Herkesin durduğu yerde, yerinde saymak başarı sayıldığı için ortaya “sanal” başarı öyküsü çıktı.

 

Herkes gibi benimde beklentim yüksekti. Ne zamana kadar? Antakya belediyesinden “çok becerikli”, “işini bilir” bir kamu görevlisini transfer edip, danışman yapıncaya kadar. Sayın Nehir’e kadar iş öğrettiğini bugünlerde tanıklık ediyoruz.

 

Sözü uzatmayalım. Sayın Nehir lider olamadığı gibi son hamlesiyle ön adamı olmadığı da ortaya çıktı.

 

Kendi açıklamasıyla öğrendik ki, Mardin’de otel yapmak üzere bir ev satın almış. Restore edip otel yapmak istiyor. Bir yatırımcı açısından yapılan iş yanlış değil. Bol kazanlar dileriz. Bazen ve bazı insanlar için böyle bir yatırım doğru olmaz, ahlaki bulunmaz. Mithat Nehir’in bu yatırımı ahlaki değildir.

 

Neden?

 

Öncelikle Sayın Nehir, yatırımcı değil. Şunu anlaya bilirim, yatırımcısındır. Samandağ’ın da yatırımların var, bir de Mardin’de bulunsun diyebilirsin. Böyle bir durum yok. Sanırım başkanın gözden ırak olma isteği de var. Öğrendiklerini de uygulama alanı arıyordu. Mardin’i buldu denebilir.

 

Hakkını yemeyelim gerçekten gözden ırak.

 

Bir başkan olarak yapması gereken, Samandağ’ında turizm alanında yatıma yapmasıydı. Öncü olmak için kolları sıvamasıydı. Yüklendiği misyonun ayırdına varabilseydi çekinmeden bu davranışı ortaya koyardı.

 

Bir kentte on yıl süreyle başkanlık yapmak, insana o beldeye yalnızca gönül bağlarıyla bağlı olmakla sınırlandırmamalıdır. Ruhunla, servetinle, bilginle bütünleşmeyi de gerektirir.

 

Başkan doğru yapmadı. Bu girişimi dramatik sürüklenişin başlangıcıdır. Bu sürüklenişe kendisi de hak etmediğini biliyor. Öğrendiklerin uygulamak için gözden ırak olma isteği daha ağır basmış olmalı.

 

Ne diyelim… Üzüldük.

 

Hatay İnternet TV Youtube Kanalı

Hatay İnterne TV Facebook Sayfası

youtube

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
Yükseliş