Reklamı Geç
Ceviz Ticaret
Güneyler
Özyurt Silah
Hatay Alo Böcek
Hidayet Şişkin

Hidayet Şişkin

Mail: [email protected]

MOR CEPKEN

MOR CEPKEN

Türk dünyasında sosyal bir gelenek çeyizdir, her genç kızın hayalinde mutlu bir hayat vardır ve her genç kız gelecekteki yaşamı için çeyiz hazırlar
Fakat Bir çeyiz vardır ki.
Onu hazırlamak o ne kadar zor bir iştir.
O çeyiz onun hayatının zor zamanlarının yaşanacağını da belirten ve zor zamanlarda kullanılan, hiç giyilmesini istemediği ve çeyiz sandığının en sonunda yeri olan bir çeyiz, mor cepken.
O bir savunma zırhıdır esasında.
Sadece giyilir, başka güç sarf edilmez.
Kadinlaeı Türk adetleri, gelenekleri ve toplumu koruma altına almıştır.
Türklerin kadın hakları dünyanın başka milletlerinde görülmemiştir, Türklerin İslamiyet öncesinde kadınlarına verdikleri hürriyet hakları bütün dünya tarihçileri tarafından kaydedilmiştir.
Yörük Türk kadınları evlendiklerinde çeyiz olarak MOR CEPKEN verilir, mor cepken kadının savunma hakkıdır, kadın eşi ile karşılaştığı zorluğa MOR CEPKEN giyerek meydana çıkar ve halkına kocasının haksızlık yaptığı anlatılmış olur, böyle durumda halk MOR CEPKEN giyen kadının yanında yer alır ve eşine toplumsal baskı uygular.

Mor cepken giyip herkesin görebileceği bir yere oturan kadının durumu şöyle anlatılır:
“O zaman akan su dururdu.
İnek sağan, yün eğiren, kilim dokuyan eller dururdu.
Yaşlı masal anaları, doğum ebeleri, işlerini güçlerini bırakarak mor cepken giymek zorunda kalan kadının çevresini alırlardı.
O arada çevrede düğün, davul, eğlence varsa hepsi susardı.
Çünkü evli kadının mor cepken giymesi ölüm gibi bir şeydi.
Mor cepken giyen kadının kocası evinden dışarı çıkamazdı.  Eşini ikna edip, eşi mor cepkeni çıkartınca ya kadar erkek yalnızlastırılırdı. Mor cepkeni kadının kocası asla bir daha evlenemzdi.”
Türk adetleri sosyal yaşamı o kadar kolaylaştırmışlar ki bir renk ve bir giyim eşyası birçok eylemden daha etken hale getirilerek kadının toplumda derdini anlatmak için isyan etmesi, bağırıp çağırması engellenmiş, sadece bir giyim eşyasına bu özellik verilmiştir.
Türkler kadınlarına en üst hakkı veren toplumdur, kadın ailede baş tacıdır, kadın evin karı-bereketidir, temelidir, kız balalar doğumdan itibaren böyle yetiştirilir, onlar sultandır, az konuşur çok şey anlatırlar, Türk toplumu kadınların haklarını öncelikli olarak koruma altına almıştır.
Türklerin kültüründe kilim halı dokumanın da böyle özellikleri vardır.
Dokunan eşyaların renkleri ve tamgaları daima birçok özellikleri anlatır.
Dünyada uygulanan kadın hakları günü Türklerde yoktur çünkü Türklerde kadınların hakları her zaman en üst seviyededir.
Türklerde kadın hakları her gün ve her zaman vardır, var olmuştur.

Diva Otel

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
Yükseliş