Reklamı Geç
Akabe
Vakıf Katılım
Vakıf Katılım
Özyurt Silah
Meryem Nurcan Şinikoğlu Çömez

Meryem Nurcan Şinikoğlu Çömez

Mail: [email protected]

Öbür Yüzü Derken

Öbür Yüzü Derken

 

Bir önceki yazımın devamı olarak yazıyorum bu yazıyı. Zira insanoğlu yaptığı işe eleştiri getirildiği takdirde iki şeyi yapar: ya o işi terk eder ya da daha sıkı tutunur ve haklı olduğunu karşısındakinin de anlaması için bir çaba içerisine girer. “Yanlışıyla da doğrusuyla da yapıyorum” fikrinin aksine “ yapıyorum çünkü doğru” kalıbını tercih eder.

 

Yazımı okuduktan sonra birkaç kişi YouTube'dan bir video göndererek kutlanılan şeyin basit manada olduğunu, bu kadar da "kasmaya" gerek olmadığını belirtti. Fakat ne hikmetse mesajları gönderen kişiler farklı iken gönderilen video aynı; Noel vs Yılbaşı.

 

Önceki yazımda “hiç mi okumuyoruz?” derken tam da bunu kastetmiştim aslında. Öyle bir noktadayız ki birkaç araştırmacı okuryazar, YouTube kanalı açıyor ve onları takip eden kimseler de kendini en az onun kadar okumuş yazmış sanıyor.

 

Yılbaşı elbette kutlanır, tüm kültürlerde olan haliyle eskiden beri devam eden bir şeydir. Bunu anlamak için akademik araştırma yapmaya gerek yoktur. Kültürün bir parçası olmuşsa bir silsilesi var demektir. Biz Müslümanlar da İslamiyet'in takvimi olan hicri takvime göre yılbaşı kutluyoruz. Hatta bu çerçevede organizasyonlar, etkinlikler, programları düzenleniyor. Dileyen kimseler de şu an ülkemizde uygulanan miladi takvim için geçerli olan yılbaşını kutlayabilir. Bu çok doğaldır. Önemli olan nokta bunu nasıl ve ne için yaptığıdır.

 

Evinde ailesi ve sevdikleriyle çayını, çekirdeğini alıp oturabilir, eğlenebilir. Hiçbir şey yapmadan TV izleyebilir. Sevdikleri ile dışarı çıkıp gezebilir. Resmi tatil olduğunu fırsat bilip tatil yapabilir... Bu liste uzar gider, isteyen istediğini yapar.

 

Yeni bir yıla mutlu girmek, yeni bir sayfa açmak, yeni hedefler hayaller edinmek ve buna sevdiklerini dahil etmek elbette ki eleştirilebilecek bir durum değil. Lakin genel kültür ve bilgi birikimini YouTube ve İnstagram fenomenlerine borçlu olan tüm eğitimini ve bakış açısını bunlara emanet etmiş kimselere şunu anlatmak çok zor: Müslüman bireyler olarak bir eğlenceyi, başka bir dinin gölgesinde onların imgeleri, simge ve sembolleri ile yaparak, yılbaşı ağacının yanı başında kırmızı kostümler ile sofrada fırında hindi-tavuk eşliğinde belki tercihe göre alkol tüketerek diğer kültürleri kendi kültürüne katmış ve kültürü geliştirmiş olmazsın, sadece yozlaşmış olursun!

 

Bu videolar dini bir icazet vermez kimseye. İçeriğin kültürel tarihçesini anlatır, konu hakkında bilgi verir vs. Tıpkı bu örnekte olduğu gibi... Kutladığınız şeyi dini ölçü dışında tutarak yapıyorsanız da buna yanlış diyeni cahillikle yaftalamakta ayrı bir toksik akıl tutulmasıyla desteklenen cehalettir.

 

Yazıma bir kaç tane hadis-i şerif de eklemek istiyorum.

• Kim bir kavmi severse, Allah-u Teala onu onların arasında haşreder. (Heysemi)

• Kim bir kavme benzerse, onlardan olur. (Ebu Davud)

• Bizden başkasına benzemeye çalışanlar bizden değildir. Yahudi ve Hristiyanlara benzemeyin! (Tirmizi)

 

Günde 40 defa okuduğumuz Fatiha suresindeki dua ile yazımı tamamlıyorum.

 

“Bize doğru yolu göster. Kendilerine lütuf ve ikramda bulunduğun kimselerin yolunu; gazaba uğramışların ve sapmışların yolunu değil.” (Fatiha 6-7)

 

Rabbim duası kabul olanlardan olmayı nasip etsin.

 

Meryem Nurcan Şinikoğlu Çömez

Demirhanlar

Makale Yorumları

 • Fatma Bozkurt04-01-2022 14:56

  Güzel olmuş yolun açık olsun

 • Kalender04-01-2022 13:53

  ?

 • Hikmet KONUŞKAN04-01-2022 13:06

  Amin

 • Melek03-01-2022 02:03

  Bizim sözümüz zaten Müslümanlara diğerlerini zaten bir şey demiyoruz ki

 • Aydın Konuşkan03-01-2022 00:09

  Bizim yılbaşı kutlamalarının yapılmaması konusunda ki düşüncemiz gözler kulaklar Aşina olup daha kötüye gitmemek

 • Sevde03-01-2022 00:07

  Yazılarınız çok güzel sizin gibi genç bireylerin böyle güzel yazılar yazması taktire şayan yolunuz açık olsun inşallah daha iyi yerlere gelirsiniz.

 • Emel02-01-2022 23:50

  Amin farkina vararak islam bilinciyle yaşamayı nasip etsin cümlemize Rabbim

 • Amin inşallah

 • MFK02-01-2022 23:22

  Güzel bir devam olmuş ...

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
Bre Ciğerim