Reklamı Geç
Gökçesan
Alo Böcek
Ekrem
Güneyler
Oğuz Kağan Neşeli

Oğuz Kağan Neşeli

Mail: [email protected]

Siyasi Partilerin Genel Başkanlık Seçim Sistemi Değişmeli

 

Siyasi Partilerin Genel Başkanlık Seçim Sistemi Değişmeli

 

* Dünyada siyasi partiler demokrasinin belkemiğidir.Bir ülkede siyasi partiler olmazsa o ülkede demokrasi olmaz. Siyasi partiler iktidara seçimle gelir. Seçimle giderler.

 

* Ama ne yazık ki siyasi partilerin yönetiminde demokratik ortam çok zayıf. Siyasi partilerin içinde Demokratik ortamın zayıf olması bir çok siyasi parti liderinin işine geliyor. Bu yüzden siyasi parti lideri başarısız sonuçlar alsa bile hatta bir çok seçimi arka arkaya kaybetse bile parti liderliğinde kalabiliyor. Ne yazık ki Siyasi Partilerde yönetim şekli oligarşik bir yapıya çok yakın.

 

* Kısacası Siyasi partilerin içindeki siyasal güç birkaç kişiden oluşan küçük bir grubun elinde bulunuyor. Bu yönetim şekli büyük yada küçük partiler için de geçerli. Başarısız bir siyasi lider boronların  ve dış güçlerin desteği sayesinde parti liderliğinde uzun süre kalabiliyor. Ne yazık ki bu sistem Dünya'da bir çok ülkede ve bizim ülkemizde aynı şekilde devam ediyor.

 

* Dünya'da ve Ülkemizde Siyasi partilerin liderini seçme sistemi değişebilir. Parti liderini Sadece delegeler değil partiye kayıtlı olan üyeler de seçebilmeli. Bir çok siyasi partinin 3 yada 5 hatta 10 milyon kayıtlı üyesi olduğunu düşünürsek bir nevi mini seçim gibi parti lideri seçilebilir.

 

* Peki bu nasıl olacak. ilk önce siyasi bir partiye kayıtlı delegeler Parti liderliğine aday olan kişilere oy verecek. En çok oy alan iki aday ilk turu geçmiş olacak. İkinci turda ise her ilde ve ilçelerde bulunan parti üyeleri iki adaydan birine oy verecek.

 

* Bu sistem siyasi partiler için demokratik bir reform niteliğinde olabilir. Seçilen parti lideri tabandan geldiği için daha güçlü siyasi bir lider olacak. Ayrıca öz güven içinde seçilen bir siyasi parti lideri  daha  cesur bir şekilde siyaset yapabilecek. Ve böylece bir siyasi partiye üye olan bir vatandaşın özelliği ve niteliği olacak.

 

* Ve bu anlattığım seçim sistemini yapan ilk siyasi parti hangi ülkede olursa olsun ilk seçimde olmasa bile ikinci seçimde iktidara gider. Çünkü halkın desteğini alan her zaman kazanır.

Diva Otel

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
Yükseliş