Reklamı Geç
Bre Ciğerim
Antikya
Fima Oto Durmuş Yıkar
Ceviz Ticaret
Oğuz Kağan Neşeli

Oğuz Kağan Neşeli

Mail: [email protected]

Sosyal Medyada Algı Operasyonları Ve Yöntemleri 

 

Sosyal Medyada Algı Operasyonları Ve Yöntemleri 

 

"Algı operasyonlarının amacı insanların duygularını ve psikolojilerini etkilemek ve değiştirmektir. Bunun için her düzeyde ve her türlü istihbarat sistemi kulanılır. 

 

Bir çok farklı alanda algılama operasyonu yapılabilinir. Bu algı operasyonları bir olayı varmış yada yokmuş gibi gösterir ve bu olayları psikolojik ve İdeolojik görsellerle destekler.

* Algı yönetimi operasyonları için hedef kitle, bazen ülke içerisinde belirli bir kesim iken bazen ülkenin tamamı veya yurtdışındaki bir grupta olabilmektedir. Algı yönetimi operasyonları ana hatları ile;

- Operasyon güvenliği sağlama,

- Gerçeği gizleme ve çarpıtma, 

- Psikolojik operasyonları yönetme 

Unsurlarını içermektedir.

Son dönemlerde yaşanan sosyal medya operasyonlarında önemli olan kısım gerçeği gizleme ve/veya çarpıtma unsuru ön plana çıkmaktadır. Bilgi belirli amaçlar için manipüle edilerek hedef kitleyi yönlendirmek için kullanılmasında algı yönetimi stratejileri önemli bir paya sahiptir. Bu yönüyle algı yönetimi süreci, bilgi ve bilgilendirme üzerine gerçekleşen bir güç savaşı olarak karşımızda durmaktadır. Bilgi akışının lehinde kontrolü sağlayabilen devletler veya gruplar psikolojik üstünlüğü de elinde tutmaktadır. 

* Operasyonu yöneten kişi veya kişiler hedef kitleyi istediği ortama çekebilmek adına birçok farklı strateji izleyebilir. Ama ilk olarak hedef kitlenin zayıf, güçlü, hassas  yönleri incelenir, tepki vereceği hususlar ve tepki için erişmesi gereken kritik eşiğin ne olacağı belirlenir. Sonra buna göre propaganda temaları ve slogan cümleler belirlenir. Propaganda amaçlı olarak eldeki veriler veya çeşitli yollarla elde edilecek veriler derlenir ve izlenecek yola göre kullanıma hazır hale getirilir. Sonrasında hedef kitlenin etkilenmesi için yazılı ve görsel basının, sosyal medyanın devreye sokulacağı ve stratejik basamak olarak nitelendirilen hedef kitleyi olaya çekecek gerçeklik duygusunu artıracak yardımcı adımların hangi sırayla atılacağı belirlenir. Böylelikle gerçek olaylar ile sosyal medya üzerinde bir illiyet bağı oluşturulur. İşin içine sosyal medya dahil edildiğinde ortaya çıkacak olan bilgi çokluğu ve gerektiğinde yapılacak olan dezenformasyon çalışmaları ile sanal bir gerçeklik oluşturulabilecektir. İşte bu aşamada gerçek ile kurgu arasında ayrım yapılması zorlaşmaktadır

* Algı operasyonunun sosyal medya ayağına bu denli önem verilmesinin en önemli nedeni, sosyal medya da bulunduğunuz yerin, yaşamakta olduğunuz zamanın, en önemlisi gerçekte kim olduğunuzun hiç bir önemi yok ve bu alanda yapabileceklerinizin sınırı belirsizdir. Üstelik habere ulaşmaya çalışan her vatandaşın aynı zamanda bir haber kaynağı da olduğu yeni bir medya düzenidir sosyal medya. Sosyal ağlar üzerinden yayınlanan herhangi bir bilgi, anında küresel boyutta yayılma ve kitleleri etkileme gücüne ulaştı. Dolayısıyla sosyal medya, algı yönetiminin en etkili ve en eğlenceli silahlarından biri oldu. Kitle iletişim teknolojilerinin bireylere rahatlıkla ulaşabilmesinin doğal bir sonucu olarak da hedef alınan kitleleri etkilemek çok daha kolay hale geldi.

* Özellikle sosyal medyada çıkan haberlere ve paylaşımlara mesafeli durmak lazım.Haberin doğrululuğu ve paylaşım yapılan kaynağı araştırmak lazım. Eğer bu değerlendirme yapmazsak farkında olmadan algı operasyonlarına hizmet etmiş oluruz. Çünkü her bireyin sosyal medyada kendi hitap ettiği bir gurup vardır.

* Eğer sosyal medyada halkı infale getirecek yalan geçek dışı haber ve paylaşım yapan gurup yada kişiler fark ettiğimiz zaman bu şahıs ve gurupları devletin kolluk ve siper suçlar merkezine bildirmek her Türk vatandaşının asli bir görevidir. Çünkü sosyal medya Algı operasyonu  ile bir ülkenin sinir uçlarını karşı karşıya getirmek mümkündür. Algı operasyoları büyüterek bir ülke içinde iç savaş çıkarmak çok kolay olmuştur. Arap baharı ile başlayan devrimsel olaylar Libya ve Suriyede devam eden iç  savaşların hepsi bir algı operasyonları ile başlamıştır. 

 * Algı operasyonu bazen bir Atom bombasından daha güçlüdür. Çünkü  bir toplumu ayrıştırmak ve birbirine düşman etmek , bölmenin en kolay yoludur. Birey olarak toplum olarak ve devlet olarak her türlü  algı operasyonlarına karşı dikkatli ve uyanık olmamız lazım. 

 

                                    Oğuz Kağan Neşeli 

Dilan Polat

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
Fima Oto Durmuş Yıkar