Reklamı Geç
Avula Hikmet Hatunoğlu
Avula Hikmet Hatunoğlu
Ceviz Ticaret
Bulut Oto Cam
Oğuz Kağan Neşeli

Oğuz Kağan Neşeli

Mail: [email protected]

SURİYE'DE SON KALE İDLİB 

SURİYE'DE SON KALE İDLİB 

 

*ABD Suriye'de İdlip bölgesindeki El Nusra varlığını bahane ederek operasyon sinyalleri veriyor. 
 

*ABD, nin amacı Afrin ve Kobani kantonlarını birleştirip Akdenize açılmak ve bu amaç doğrultusunda ABD, PYD'ye silah desteğini sürdürüyor. 

 

* ABD Pyd ye Rakka'da DEAŞ'la mücadele bahanesiyle binden fazla tır dolusu silah yardımı yaptı. Bu silahların ağır silahlar olması Türkiye yi açık bir şekilde tehdit etmektedir. Türkiye bu tehditlere karşı önlem alıcı planları devreye sokmaktadır. 
 

* Bu silahların önemli bir bölümü, PYD'nin kontrolündeki Afrin'e sevk edildi. ABD ve PYD'nin hedefinin açık bir şekilde yeni hedefı İdlib olduğu belli olmaktadır. Türkiye bu oluşuma karşı yeni önlemler almaktadır. 
 

*Türkiye Cilvegözü Sınır Kapısı’nı insani yardım dışında bütün faaliyetlere kapatarak İdlib açısından değil, PYD’nin kanton ilan ettiği Afrin’e sağlanan geçişler açısından da kritik bir önlem almıştır. 
 

* Suriye de idlib bölgesi sıcak gelişmelere gebe. ABD İdlib’te El Nusra hakimiyetini gerekçe göstererek askeri olarak müdahale etmek istemekte. Ve böylece Türkiye’nin sınır güvenligini tehdit etmekte 
 

* Bundan dolayı Türkiye Rusya ile birlikte askeri üs ve çatışmasızlık bölgesi oluşturmak için çalıştığı İdlib’de, El Nusra diğer yapı ve gruplara üstünlük sağlamış durumda. 
 

Türkiye ve Rusya ABD nin idlip tutumundan rahatsız. ABD ise İdlib'e müdahale etmek için fırsat kolluyor. 
 

* PYD-YPG, çok uzun bir zamandır, Kobani ve Cizre kantonlarını, Afrin’e bağlayacak kalıcı koridor kurmak için çalışıyor. Bu nedenle İdlib, PYD açısından da önemli. 
 

* Rakka operasyonu bahanesiyle ABD’nin ağır silahlarla donattığı PYD-YPG, bir yandan Türkiye nin olası bir operasyonunu engellemek, diğer yandan ABD’nin İdlib’e olası bir müdahalesi halinde hakimiyet alanını genişletmek için çalışıyor. 
 

* Türkiye ABD’nin PYD-YPG konusunda verdiği sözlere karşı temkinli. Menbiç için verilen, ''pyd burayı terk edecek” sözü hali hazırda unutulmuş değil ABD bu tip yalanlar ile zaman kazanmak için bir oyalama politikası izlemektedir. 

 

*ABD nin Suriye'de Pyd hakimiyetindeki bölgelerde , Suriye Demokratik Güçleri olarak ismini değiştirmesi ABD nin ikiyüzlü ve yalancı olduğunun canlı bir örneğidir 
 

* Türkiye, İdlib’e yönelik olası ABD müdahalesini, Suriye rejimine yönelik bir hamle olarak görüyor. PYD’nin Kürt koridoru hedefini tamamlaması için atılmış bir adım. 
 

* Türkiye; kendi güvenliğini korumak için Suriyede başka bir devlet kurulmasına şiddetle karşı. Türkiye için önlemli olan Suriye'nin bütünlüğünü korumaktır 
 

*Türkiye Suriye'nin bölünmesini önlemek, icin Rusya ile birlikte hareket etmektedir. Ama ne yazıkki Rusya Afrin ve pyd konusunda ikili oynamaktadır. 
 

* Türkiye'nin Fırat kalkanı herekatında kazandığı başarısının devamı için ABD ve Pyd nin kesilikle İdlib e girmesine izin vermemesi lazım. 
 

* Eğer ABD ve Pyd İdlip'e bir saldırı yapar ve bu saldırı bir pyd işgaline dönüşür ise Türkiye'nin kesinlikle Afrin bölgesine girerek bu oluşumu engellemesi lazım. 
 

* Türkiye'nin bekası ve sınır güvenligi bu harekâta bağlıdır. Türkiye için artık zaman Hattı müdafaa degil sathı müdafadır 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
Ekrem