Reklamı Geç
Samandağ Hastanesi
Görsem Anaokulu
Ceviz Ticaret
Antiochia Gurme
Muammer Gezer

Muammer Gezer

Mail: [email protected]

TAKLİT Mİ TAHKİK Mİ?

TAKLİT Mİ TAHKİK Mİ?

Okumak, okuyan insan olmak hayata yön vermenin ilk ve son adımıdır. Okuyan insan doğruyu yanlışı ayrıt eden insan demektir. Hiç bilen bir şahsiyetle bilmeyen bir olabilir mi? Okuyan insan yol açan insan demektir. İnsan okudukça aydınlanır ve paslarını dökerek etrafını da yüceltir. Peki, kendine okuyan bir insan nasıl olmalıdır? Gelin bu soruya hep birlikte bakalım.

Bizler müminler olarak kanun koyucumuz Kutsal Kitabımıza baktığımız zaman ilk emir ‘’oku’’ dur. Peki, bu okumadan kasıt belli başlı sayfaları tekrar tekrar okumak mıdır? Elbette hayır. Esasen kalbin, manevi terbiye, tezkiye ve tasfiye neticesinde kitap ve hikmetin mana ve işaretlerini alıcı hâle gelmesidir. Bununla, tecellilerin yansıma mahalli olan kalple her şeyi okuyabilmek kastedilmektedir. Yâni kâinatın bir kitap hâline gelmesi, kalbin kâinat sayfalarını çevirip hikmetleri ve ilâhî sırları okuyabilmesidir. Hâsılı insanın kâinatı, kendini, Kur’an-ı Kerîm’i okuması, anlaması ve yaşamasıdır. İlk emir bu denli kapsayıcı ve mühimken biz Müslümanlar kolaya kaçarak belli başlı sayfaları yıllarca anlamadan getirdiği ilahi mesajı fark etmeden okumaktayız. Yıllarca din adamlarımızı da bu noktada seçtik. ‘’Hafız olsun, sesi olsun da gerisini kendisi de okuyarak halleder’’ düşüncesi bizi bu noktaya sürükledi. Okumaktan, anlamaktan ve tatbik etmekten o kadar uzak kaldık ki taklit ettiklerimizin hatalarını bile görmez olduk. Güven duygusunun ve birazda okumamazlığın getirdiği cesaretle ‘’vardır bir bildiği’’ kılıfıyla yetindik yıllarca. Az biraz aklını kullanan cahillerin kölesi olduk. Hâlbuki Allah(cc) bizi okutarak özgürleştirmek istiyordu. Biz anlamadık.

Taklit edilen her noktada sahibinin bir eklemesi olduğunu unutmamamız gerekiyor. Din bizden tahkik etmeyi, araştırmayı, incelemeyi istiyor. ‘’hiç akletmezmisiniz, ne kadarda az düşünüyorsunuz, aklınızı kullanmıyor musunuz’’ gibi itirazlar bize hakikati açan kapıların ta kendileriydi. Bu saatten sonra yapılması gereken sadece o kapıyı çalmak. Başkalarının kölesi değil de tahkik yapan sağlam itikada sahip bir nesil oluşturmanız duası ile…

 

Muammer GEZER

Gençlik İman Yolunda

Antikya

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
Akabe