Reklamı Geç
Nissan Arslanoğlu’ndan son fırsat!!
Fima Oto Durmuş Yıkar
Hatay Alo Böcek
Bambinoo Eda Güneşer
Oğuz Kağan Neşeli

Oğuz Kağan Neşeli

Mail: [email protected]

TÜRKİYE NEDEN VE NE İÇİN S-400 ALMALI 

TÜRKİYE NEDEN VE NE İÇİN S-400 ALMALI 

 

* Avrupa ve cevremizde birden cok güçlü hava kuvvetlerine ve balistik füzelere sahip ülkeler vardır. Yunanistan  İspanya’da ve  Hollanda’da bile varken Türkiye’nin yüksek irtifa hava savunma sistemi yoktur. Bir başka ifade ile Türkiye’nin güvenlik yapısının çatısı açıktır ve bu çok ciddi bir güvenlik zafiyetidir. 

* S400 aslında  sadece hava savunma sistemi değil. Türkiye nin S400 alması bağımsız bir devlet olduğumuzun büyük bir kanıtır. AyrıcaABD ve avrupanın emperyalist düzeninine vurulmuş  büyük bir darbedir. Türkiye nin S400 savunma sistemini tercih etmesinin asıl sebebi ABD nin patriyot sistemini Türkiye'ye satmamasıdır. Türkiye'nin hava savuma sistemi konusunda dış tehditlere karşı savunmasız kalmasına göz yummuştur 

* Türkiye'nin S400 alması ABD ve Avrupa nın silah sanayisinin tekelinin kırılması demektir. 

Türkiye'nin S400 almasını takip eden süreçte Hindistan' ın da S400 alması ve Irak' ın da S400 alacağını açıklaması ABD'nin en büyük korkusunun başlangıcıdır. Çünkü 1945' ten bu yana dünyada en cok silah satan ABD ve Avrupanın tekelinde bulundurduğu silah pazarını kaybetmesi demektir. Abd' nin hırçınlıgı bu yüzdendir. 

* Abd ve Avrupa tehdit ve şantaj ile birçok ülkeye kendi silahlarını zorla sattı. Ayrıca  başka devletlerden silah alan ülkeleri bir şekilde kontrol etti. Bunu Nato sayesinde çok kolay bir şekilde yapıyordu. 

* Nato'ya üye olan Türkiye'nin S400 alması Nato içinde bulunan ülkelerinde Çin, Rusya yada başka devletlerden silah alma ihtimalleri ABD nin Nato içindeki kurduğu silah pazarının büyük darbe alması demektir. Onun için Türkiye'ye her türlü tehdit ve şantaj ile S400 almasını engellemek için elinden gelini yapıyor. ABD Türkiye ye S400 konusunda ekonomik ve siyasal baskı yapıyor. Bu yaptırımlar ortak üretim yaptığımız F35 savaş uçağını bile içine katarak Türkiye yi köşeye sıkıştırmak istiyor. 

* Eğer Türkiye Ortadoğuda ve Akdenizde caydırıcı bir güç olacaksa S400 alması lazım. Akdenizde şimdiden yeni doğalgaz ve petrol havzaları paylaşılıyor bu yüzden Akdenizde bir savaş çıkması bir an meselesi. Türkiye' nin S400 hava savunma sistemini Akdeniz kıyılarına koyması bile bölgedeki güç dengesini büyük ölçüde değiştirir. Eğer S400 Türkiye nin elinde olursa Akdenizde Türkiye den izinsiz kimse uçamaz. 

* Bir ülkenin sağlam bir askeri gücü ve sağlam bir hava savunmasının olması caydırıcı bir güçtür bunu beğensekte beğenmesekte gerçek budur. Ortadoğu ve Akdenizde caydırıcı güç olmamız lazım. Akdenizde şimdi hakkımızı aldık aldık. Eğer pasif ve korkak olursak çok şey kaybederiz. Akdenizde en uzun kıyı şeridi olan ülke Türkiye onun için hakkımızı sonuna kadar savunmalıyız. 

* Türkiye S-400 savunma sistemlerini alacak demiyorum, artık kesin almıştır. Biz bu işi bitirdik. İnşallah önümüzdeki günlerde bu savunma sistemi teslimi yapılacaktır. S400 sistemi taarruz değil savunma sistemidir. 
 

*Eger Ortadoğuda ve Anadolu topraklarında barış istiyorsak her zaman savaşa hazır olmamız lazım. 

 

                                OĞUZ KAĞAN NEŞELİ 

 

Hatay İnternet TV Youtube Kanalı

Hatay İnterne TV Facebook Sayfası

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
Fima Oto Durmuş Yıkar