Reklamı Geç
Abdullah Diril Eylül Ticaret
Zekeriya Gök Leziza
Mert Kasap
Avula Hikmet Hatunoğlu
Oğuz Kağan Neşeli

Oğuz Kağan Neşeli

Mail: [email protected]

TÜRKİYE'NİN S 400 KALKANI 

TÜRKİYE'NİN S 400 KALKANI 

* Batı, Ortadoğu'da Daeş terör örgütünü gerekçe göstererek attığı adımlar başta Türkiye olmak üzere ortadoğu ülkelerinin toprak bütünlüğüne yönelik tehdit oluşturmaktadır.
* Daeş terör örgütünün ortaya çıkma gerekçelerini planlayan Batı dünyası Ortadoğu'daki hamleleri ilk önce 2003'teki Irak'ın işgali başladı.
* Suriye iç savaşının başlamasıyla birlikte ortaya çıkan Daeş terör örgütü müdahale etmeyip ve başka ülkelerdere de müdahale izni vermeyen Batı Daeş terör örgütünün güçlenmesini bahane edip, Suriye ve Irak'ta yeni üsler kurdu.
* Bir taraftan Batı ülkeleri PKK ve örgütün Suriye ve Irak'taki uzantılarıyla iş birliği halinde, öte yandan da Türkiye için büyük bir tehlike arz eden FETÖ terör örgütüne yönelik ABD ve Batılı ülkelerin desteği açık bir şekilde ortada.
* Batı'nın Ortadoğu haritasını yeniden şekillendirme niyeti belli. Bu konuda Batı'yı haklı görmek mümkün değil. Daeş terörizimini Ortadoğu'da büyük bir alana yaymaya yönelik bir politika izliyor.
* Bu politika, sayesinde Daeş terör örgütünü bahane ederek Ortadoğuda Devletlerin içişlerine ve toprak bütünlüğüne müdahale ederek, bunu haklı bir davranış olarak dünya kamuoyuna lanse ediyor.
* Türkiye'nin de bu Batı politikasına karşı yeni bir yaklaşıma ihtiyacı var. Bu da yeni partneri olan Rusya'dan S-400 alımı ile kendini güvende tutmak.
* Türkiye'nin Rusya'dan Hava savunma sistemi alması süreci sadece silah alımı ile ilgili değil, jeostratejik dengelerin değişmesi, eksen kayması. Yani dünya düzeninin ve ağırlık merkezinin değişmesi diyebiliriz.
* Avrupa'dan Amerika'ya ordan da Asya'ya doğru eksen kaymasını ortaya çıkartabilecek çok güçlü bir oluşum var. Batı bunun farkında. Ancak buna rağmen hem Türkiye'nin bekasını tehdit eden örgütleri destekleyip hem de Türkiye'yi kaybetmemek adına çeşitli vaatlerde bulunuyor.
* Bu durumun farkında olan Türkiye ise denge ve çözüm yolları arayışına girdi. Batılı.ülkelerin daha önce verdikleri sözleri tutmadığı için Türkiye ile Batı arasında ciddi bir güven kaybı ve zedelenmesi açık bir şekilde ortada.
* Türkiye'nin parçalanmasını hedefleyen örgütleri destekleyen bir Kıta Avrupa'sı ve ABD varlığı söz konusu. Türkiye, tabii ki eli kolu bağlı durmayacaktır çünkü öyle yaparsa çok büyük sıkıntılarla karşılaşır.
* Batı dünyasının vaatlerine güvenmek için birçok sebep saymak mümkün. Batı geçmişte vaatlerin hiçbirinin tutulmadığını açık bir şekilde belli. 50 yıldır Türkiye'nin Avrupa Birliğinin kapısında bekletilmesini buna en büyük örnek verebiliriz.
* Türkiye'nin yıllardır NATO'da olduğu halde hava savunma sisteminin olmaması ve Batı'nın bu sistemleri vermeyişinin sebebi ne olabilir diye düşünmek lazım.
* Türkiye bu yüzden büyük tehlikelerle karşı karşıya kalabilir. Suriye iç savaşında Patriot'ların Türkiye'ye konuşlandırılmasına izin verilmedi.
* Türkiye hava savunma sistemi konusunda yalnız bırakıldı. ABD ve Avrupa kendilerinden başka bir güç istemiyorlar çünkü her istediğini yaptırmak için peki bu düşünce tarzı daha ne kadar devam edecek.
* Tam bu noktada Rusya'nın vizyonu önem kazanıyor. S-400 anlaşması ve Türkiye'de S 400 üretilmesi çok önemli.Türkiye ile Rusya arasındaki enerji ve enerji koridorlarının güvenini sağlamak bu anlaşmanın bir teminatıdır.
* Türkiye on yıldır Hava savunma konusunda çalışmakta kendi imkanları ile mili olarak orta ve kısa menzili birçok havadan karaya karadan hava füze sistem mili olarak yaptık.
* Türkiye uzun menzili hava savunma sisteminin teknoloji ve yapısı farklı olduğu için bunu şuan dışardan almak zorunda bu konuda Rusya'nın teknoloji transferi ile Türkiye ile ortak üretim yapması bizim için en cazip bir anlaşmadır. ABD ve Avrupa bu tip bir ortak üretime daima karşı çıkmıştır Rusya S 400 hava savunma sistemi bu yüzden Türkiye tarafından kabul edildi.

* ABD ve Avrupa'nın Türkiye'nin S 400 hava savunma sistemi almasını eleştirmesi mantıklı bir davranış değil. Sadece art bir niyet ya da Batı'nın yeni dünya düzeninde Türkiye'yi kendi çıkarları doğrultusunda bir engel olarak görmesi diyebiliriz.Bu sebepten dolayi Türkiye nin Batı'dan uzaklaşması buna karşı bir tepki olarak yansıyabilir.
* Türkiye'nin kendini koruma hakkın var bu S 400 olur ya da Patriot ile olur önemli değil önemli olan tek şey Türkiye'nin, toprak bütünlüğünü tehdit eden büyük planına karşı göğüs germedeki kararlılığıdır. 

                                      Oğuz Kağan Neşeli

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
Avula Hikmet Hatunoğlu