Reklamı Geç
Yükseliş
Alo Böcek
Mehmet Bayrak
Marina
Gamze Arslan

Gamze Arslan

Mail: [email protected]

YAŞAMAK BU DEĞİL...

 

YAŞAMAK BU DEĞİL...

 

Yaşadığımızı zannettiğimiz gün ve yaşamdan sevgi ile kucaklıyor ve esenlikler diliyorum.

Merak etmeyin ki kendimide bu çembere koyuyorum yaşamak nedir sahiden?

Yaşamak : Etimolojik olarak öz Türkçe bir kelime olup yaşam şeklinde “yaş” dan gelir. Yaş ve yeşil aynı aileden olup, yeşilde “bahar” maksadın da kullanılır. Yani yaşamak; yeşil, bahar anlamı gelir. Yaşlı, çok kez yeşil görmüş, anlam ifade eder. Dile dolu dolu gelen bir sözcükte nasıl bu kadar ruhsuz yaşıyoruz öyle değil mi?

Oysa ne de güzel şey nefes almak evet şuan derince nefes alıp şükretmenizi ve kendinizi kucaklamanızı istiyorum ''İyi ki yaşıyorum.'' diyerek ve tabii ki geri nefesinizi verin lütfen :) Şükür iyi ruh halini arttırır,şikayet kötü ruh halini arttıır belki bu sebeple yaşamanın gerçek manasını başarabiliriz ne dersiniz?

Bizler bir döngü içerisinde yaşadığımızı zanneden canlılarız nedeni nasılı sorgulamadan kendimizle vakit geçirmeden yalnızlığın sesini,sessizliğin sesini dinlemeden geçim sıkıntısı ile sabah işe git akşam eve gel döngüsü ile yaşıyoruz.

Bazen sorguluyorum bu kazandığımız parayı buna ''Maaş'' Diyorlar,harcamamız için de fırsat verseler keşke günün bitişinde evlerimize dönüp yaşamın en ahenk olduğu zaman dilimlerini kaçırıyoruz ve yeniden kısır döngüye merhaba diyoruz ben buna üzülerek kölelik sonucu kazanılan ücret ve esir alınmak diyorum çözüm var mı?

Elbette... O sizde :) Yaşamla boğuşmak,kavganın ikinci adıdır. Gelin Var olmaktan söz edelim biraz bana sorarsanız var olmak yaşamanın ahengini yakalamaktır.

Gerçekten burada mısın sen? Var olduğunu hissediyor musun? Acaba yaşıyor muyuz? Yoksa sadece Var mıyız?Ben bazen varım yaşamıyorum,bazense yaşıyorum yokum sen hangisi?Artık tekrarlara doğmamanın zamanı gelmedi mi?Var olmak yaşlandırır.

Yaşamak ise genç tutar.Var olmak yerinde saydırır, yaşamak ise ileriye adım attırır.

Var olmak bilgisizleştirir, yaşamak aydınlatır...

NASIL YAŞAMALIYIZ TÜM VARLIĞIMIZLA?

Kabuğumuzdan,robotlaştırılmak için kurulmuş sistemin minik adımla başlayarak dışına çıkarak önce kendini bilmekten başlamalı,sonra sorgulamaktan ve keşfetmekten...

Araştırmalı, sorgulamalı, okumalı ve de yaşamalıyız. Bütün dünya bir sahnedir ve bu sahnede var olmak bizlere alkış getirmez.

Bu oyun insanın yedi çağıdır; yaşamalı, yaşatmalı ve perde kapandığında ayakta alkışlanmalıyız... Kısacası iz bırakmalı insan içinde mücevher taşıyan varlık sessizce gitmemeli...

TAM ZAMANINDA YAŞAMAK

Yemek de boş içmek de, Hatta yeri gelmeden sevişmek de.

1 Tam zamanında öpmelisin mesela güzel gözlünü, Tam zamanında söylemelisin sevdiğini Gözlerinin içine baka baka. Bisikletinin gidonunu Tam zamanında çevirmelisin Düşmemek için. Tam zamanında frene basmalı, Tam zamanında yola koyulmalısın.

Tam zamanında okşamalısın başını O üzüm gözlü çocuğun Hıçkırıklar tam dizilmişken boğazına, Tam ağlamak üzereyken. Tam zamanında koymalısın elini omzuna En sevdiğin dostunun babası öldüğünde.

Tam zamanında tutmalısın düşerken Üç yaşındaki sehpaya tutunan çocuk. Tam zamanında acımalı yüreğin Afyon'da Hasan Ağabey' in evi yıkılınca başına Evsiz kalınca çoluk çocuk Ki uzatasın elini bir parça. Tam zamanında açmalısın kapını Hayatına girmek isteyenlere.

Tam zamanında çıkarmalısın Sevginden şımarmaya başlayanları.

Tam zamanında affetmelisin kardeşini Biliyorsan yüreğinde kötülük olmadığını 2 Seni gecenin üçünde arayıp da Kafasının iyi olduğunu söylediğinde. Tam zamanında öğretmelisin oğluna Gerekiyorsa yumruk atmayı Tam burnunun üstüne Tiksinmeden pisliğinden, Yukarı mahallenin sümüklü bebesi Misketlerini zorla almaya çalışırsa.

Tam zamanında bağırmalısın Acıyınca bir yerin. Tam zamanında gülmelisin Kemal Sunal küfür edince filmin bir yerinde. Tam zamanında yatmalısın Yola çıkacaksan ertesi gün Ve arabayı kullanan sensen Sana emanetse çoluk çocuk Ve kendin.

Tam zamanında bırakmalısın içmeyi Son kadeh bozacaksa seni Ve üzeceksen birilerini Ertesi gün hatırlamayacaksan. Tam zamanında ayrılmalısın misafirliklerden. Tam zamanında konuşmalı Tam zamanında şarkı söylemeli Tam zamanında susmalısın.

Tam zamanında terk etmelisin gerekiyorsa 3 Annenin babanın evini, Tam zamanında başka bir şehre gidip Ayaklarının üzerinde durmaya çalışmalısın. Tam zamanında dönmelisin memleketine. Tam zamanında için titremeli, Tam zamanında aşık olmalı Deli gibi sevmelisin güzel gözlünü.

Tam zamanında toplamalısın oltanı Belki de seni şampiyon yapacak En büyük balığı kaçırmadan. Tam zamanında yaşlandığını hissetmeli Tam zamanında ölmelisin Iskalamak istemiyorsan hayatı.

Haydi şimdi kalk bakalım Silkin şöyle bir At üzerinden hayatın yorgunluğunu, Vakit zannettiğinden daha az Haydi kalk bakalım, Şimdi YAŞAMAK ZAMANI.....

Can YÜCEL

 

Antikya

Makale Yorumları

  • GAMZE ARSLAN26-09-2022 19:15

    Çok teşekkür ediyorum. Sevgiler...

  • Müge GÜMÜŞKAYA22-09-2022 15:56

    Beğeni ile okuyor ve takip ediyorum.??????Ne kadar hassas, güzel duygulara değiniyorsunuz. Farkındalık bu olsa gerek. Kutluyorum sizi...??????

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
Kapan