Reklamı Geç
Fima Oto Durmuş Yıkar
Güler Tekstil Acil Kıyafet
Güler Tekstil Acil Kıyafet
Zeno Mobilya
Oğuz Kağan Neşeli

Oğuz Kağan Neşeli

Mail: [email protected]

YERLİ ÜRETİMDEN MİLLİ OTOMOBİLE

 

YERLİ ÜRETİMDEN MİLLİ OTOMOBİLE

 

* 18 ve 19 yüzyılda buhar gücü ile başlayan sanayi devrimi dünyayı yeniden düzenledi. Sanayi devriminin öncüsü olan ve yakalayan ülkeler sömürgeci düzen

sayesinde büyüdü. Sanayi devrimini yakalayamayan devletler parcalandı, bölündü.

 

* Türkiye sanayi devriminde ne yazıkki geride kaldı ve bunun bedelini çok ağır ödedi. Şimdi ise teknoloji devrimini yakalamak zorunda peki türkiye bunun için ne yapabilir .Teknoloji devriminin temel parçaları dijital elektronik aletler, robotlar, yazılım ve kodlama kavramları ile oluşturmakta.

* Türkiye Teknoloji ve bilim yazılım devrini yakalamak zorunda. Bunu nedenle eğitim cok önemli olduğu için yeni nesli yetiştirmek zorunda.Türkiye son yıllarda eğitim sistemini  bu şekilde düzenliyor.Teknofes ve bilim

fuarları ve Teknoloji ve yazılım eğitimi veren yeni okuların açılması bunun en güzel örneğidir. Türkiye Teknoloji ve dijital alanda pek çok ürün üretmekte. Vestel, Arcelik, Beko, Suny gibi markalar, Holdingler şirketler, yurt içi  ve yurt dışında ev aletleri, Tv ,lg  televizyon, Bilgisayar,  tablet ve Beyaz ev eşyalarını üretip yurt dışına ihracat yapmakta.

 

* Özellikle Türkiye son yılarda savunma Sanayide  akıllı sistemleri üreterek  yerli üretimini %20 den %70 seviyelerine çıkardı. Hava savunma konusunda  İnsansız hava araçları ve füze sistemleri üretimi  ve ihracatı konusunda bölgesel konumda en üst düzeyde. Gemi ve deniz altı yapımında dünyada sekiz ülke içinde   hem üretici ve hem de satıcı durumunda. Ayrıca Türkiye yerli zıhlı araç personel taşıyıcı,  kirpi, ejder, akrep ve yerli obüs firtına ve  toplarını üretmekte ve yurt dışınada satmakta Türkiye ilk uçağı hürkuş B  ve C modelerini  yapmayı başardı. Savunma amaçlı  helikopter olarak Atak 1 Atak 2 taaruz helikopterlerini yaptı. Sivil amaçlı  T-625 yani

Görkbey helikopterleri seri üretime geçmek üzere. Ayrıca Türkiye yerli JET Savaş uçağı JFX ilk uçuşunu 2025 yılında yapacak ve 2030 yılına ilk etapta 100 savaş uçağını Tsk'ya teslim edecek.

* Ayrıca Türkiye nin yerli otomobil  üzerinde yeni  marka  konusunda yeni atılımları var. Bu otomobilin eletrikli bir araç olması, Yurt içi  ve yurt dışı pazarına girmesi için cok büyük bir avantaj. Özellikle yeni tanıtılan yerli otomobillin ilk olarak beş model olarak üretilmesi eletrikli araç konusunda ne kadar iddialı olduğunu gösterdi. Türkiye nin beş büyük Holdinglerinin bilikte hazırladıkları yerli arabalar Türkiye de olsun dünya medyasında olsun geniş bir beğeni kazandı. Bu araçların elektrik enerjisi ile çalışması çok önemli. Yeni yapılacak yerli otomobillerin tam dolu şarj ile 500 km yol gidiyor olması çok harika bir teknoloji. 60 tl ile 500 km yol yapacak bir araç. Dünya'da Otomobil sektörünün yeniden yazılması demektir.

 

* Türkiye İstatistik kurumu (TÜİK), 2018 yılı Aralık ayı motorlu kara taşıtları istatistiklerini açıkladı. Buna göre; Aralık ayı sonu itibarıyla trafiğe kayıtlı toplam 23 milyon taşıtın yüzde 58 i otomobildir. Türkiye otomobil sayımına bakarak yerli araç üretimine geçmemizin ne kadar gerekli olduğunu anlayabilirsiniz.

Diva Otel

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
Güneyler