Reklamı Geç
Zeno Mobilya
Alo Böcek
Hatay Alo Böcek
Zeno Mobilya

Hatay Sahilinde Denizanası Paniği

Hatay Sahilinde Denizanası Paniği

 

Hatay’ın Samandağ Çevlik sahilinde büyük beyaz denizanası tehlikesi yaşanıyor. HBB Cankurtaran ekipleri, son günlerde 200’ü aşkın denizanasının sahillerden çıkarıldığını açıkladı. Bir anda paniğe yol açan denizanalarının ışık almak amacıyla koloniler halinde yüzeye çıkmasının ardından vatandaşlara dikkatli olmaları konusunda uyarı yapıldı.

 

 

Sahilde günübirlik denize giden vatandaşları uyaran yetkililer yaptıkları açıklamalarda, “Yüzerken denizanaları ile karşılaşmak her zaman mümkün bu küçük canlıların dünyasına biraz daha yakından bakmakta fayda görmekteyiz. Denizanaları serbestçe yüzen ve saldırgan olmayan, jelatinimsi deniz canlılarıdır.

 

 

Gövdelerinin etrafı dokunaçlarla çevrili olabilir ya da kamçı şeklinde uzantılara sahip olabilirler. Denizanaları mercanların, anemonların serbest yüzebilen akrabalarıdır.

 

 

Aslında aynı tür olmakla birlikte farklı bir yaşam formudur. Bu dokunaç ya da kamçılar küçük keseciklerle kaplıdır. Keseciklerin içi acı duyulmasına neden olan ya da hayati içeren toksin madde ya da zehirle doludur. 

 

 

SAHİLE YAKIN YERLERDE KARAYA OTURABİLİRLER

Denizanası temas durumunda denizanasının dokunaçları deriye yapışıp kalır. Bu dokunaçlarda bulunan keseciklerin önemli bir bölümü henüz açılmamıştır.

 

 

Açılmamış keseciklerin açılması toksinin şiddetini arttırır. Bu yüzden henüz açılmamış kesecikler mümkün olduğu kadar çabuk deriden uzaklaştırılmalı veya açılmaları engellenmelidir.

Yavaş ve sakince yüzmelerine rağmen akıntı ve medcezir hareketleri doğrultusunda yolculuk ederler. Genellikle ışık almak amacı ile yüzeyde biriktiklerinden rüzgârın şiddeti ve yönüne bağlı yol almaktadırlar. Bazen büyük kalabalık koloniler halinde sahile yakın yerlerde karaya oturabilirler. Temel besinleri mikroskobik küçük deniz canlıları ve planktonlardır” ifadelerini kullandılar.

Son Eklenen Videolar

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
Güneyler